Споделена история от Тинейджърски

Каква сума джобни получавате на ден?
Здравейте, аз съм момиче на 14 и искам да получа мнения от тийнеиджъри на възраст между 14 и 18 някъде... по колко пари джобни получавате на ден, мислите ли че са достатъчни и най-вече стигат ли ви.

Няма да засягам въпроса с това колко вие искате, защото всички знаем че искаме колкото се може повече, но като погледнете адекватно нещата реално мислите ли че ви стигат тези пари, които получавате и са ви достатъчни за нуждите примерно, които имате и само сутрин да речем като тръгвате за училище ли ви дават пари или и когато излизате следобяд с приятели и ако може да кажете на колко сте момиче или момче... просто искам да събера мнения на повече хора тъй като аз все си мисля че не поучавам достатъчно пари и не успяват да ми стигнат, пък като разговарях с мои приятелки те ми казват че получавали по-малко от мен, аз дори съм била получавала много пари и изобщо се чувствам объркана, искам да разбера горе-долу какви пари получават тийнеиджърите на нашата възраст защото ми е неудобно да започна да питам всичките си съученици по колко получават и затова пиша тук...

Коментари

301-350 от 353

335.   Момиче на 13 .Когато съм на училище получавам по 2 лв на ден, но почти нищо не харча. За излизане ми дават от 2 до 20 взависимост къде ходя.

336.   Дават ми по 2.50 за закуска и за на вън 2.00 лв. и бих казал, че ми стигат /момче на 15

337.   Здравейте :) аз съм момиче на 14,дават ми по 4/5 лева на ден и винаги ми оставят по 10лева у нас за спешни случаи като За храна(живея сами с майка ми и понякога няма време да пазарува) или за барче,за да не я разкарвам да ми носи.Не мога да спестявам,харча всички пари,които имам...за това гледам да не си вземам всички джобни :)

338.   Момче на 17, по принцип ми дават по 2лв., а понякога ако поискам повече и по 5лв. ми дават. Като излизам навънка е според случея, но са към 5-10 за кино по 20 и така.. но сега ще взимам стипендия за отличен успех което са към 30 лв. на месец и още не знам как ще ги харча :D

339.   аз съм момиче на 14 и ми дават по 20 лв. на ден ма не винаги ми стигат и ми дават по още 10

340.   Яз съм на 10 и уча в частно дск. и пред дск. -то ми има, , Била"и учителките ни видят до нея и си пазаруваме, на мен не ми дават пари на ден, а за седмицата. Дават ми 50 лева и аз решавам какво да ги правя.

341.   Трябва сама да си решиш колко пари биха ти стигнали на ден докато си в училище и колко би похарчила, ако излезеш някъде с приятели, разбира се без да се оливаш, а просто да погледнеш реално на нещата. Аз нямам фиксирани джобни. Момиче съм, на 18, навършвам 19 скоро. Нашите ми дават по 100лв. на месец(моля не ме нападайте, много хора си изливат злобата върху мен заради този факт) и никога не мога да ги изхарча всичките. Супер икономична съм и гледам да си спестявам за някои неща, които искам да купя за себе си. Ако трябва да плащам учебници, екскурзии и всякакви такива, никога не го правя аз, винаги баща ми ги плаща. В повечето случаи и дрехите аз си взимам (изключвам балната си рокля). Ако обаче трябва да купя подарък или просто сме решили да се събираме с приятели, си взимам от моите пари като пак гледам колко взимам и за какво. Гледам да се ограничавам и съм свикнала, защото само след няколко месеца ще се изнеса от нас, нашите пак ще ми дават някакви пари, ще ми плащат университета, но ще ми се наложи в един момент да си намеря работа и сама да се издържам. :)

342.   20лв за училище и още 20 за събота и неделя. Дават ми ги понеделник и събота. Нито повече нито по-малко. Баща ми каза да си правя сметка, че да ми стигат. Попринцип ги давам за ядене и не ми остават. В даскало един един дюнер и след обяд като отида на кафе отишли ми 4-те лв средно за през седмицата...

343.   По 5 лв. на всеки две седмици.

344.   Аз получавам 10 лв на седмица и за нищо не ми стигат - само една закуска е 2 лв, а за сок или кола да не говорим. И не, не съм капризна кифла. Майка ми има пари но ги харчи за себе си и отвратителния и приятел.

345.   На мен ми дават по 15лв на ден и съм доволен :)) разбира се не ги харча всичките и така спестявам на седмица около 40-50лв

346.   Момче съм на 12 години и получавам на ден по 2, 3, 4 или 5 лева за обяд и закуска.

347.   На ден по 5лв. Тези пари са ми за училище само - за да си купя закуска или нещо друго. Пари за излизане, дрехи и др. ми дават отделно.
Ж, 14

348.   Аз съм на 15г. Живея само с мама и тя ми дава на ден по 6 лв, а на седмица по 34лв. Знам, че някой може да каже, че са малко, но на мен ми стигат.
Никол-Мария -15г.

349.   получавам по колкото си искам по 15-20 лв на ден

350.   На 14 съм, момче и от първи до 4-ти клас получавах по левче, а от пети до сега получавам по 2 лева на ден. Не са много, но са достатъчни. Бих казал, че съм от заможно семейство, но нашите смятат, че е най-добре да получавам малко, за да се науча да харча разумно.

351.   Момче на 14, на мен ми дават за училище по 5 или 6 лева, а след тва ако пак излизам някъде навън, още толкова.

352.   Аз съм на 16. Дават ми по 20 лв на седмица, но до четвъртък съм с останала с най-много 1 лв. Купувам си много плодове, а и тези пари са ми за закуска и обяд. Рядко ям вкъщи и не вечерям. Така, че не ми стигат джобните. Тези 20 лв по принцип би трябвало да ми стигнат до петък. Родителите ми не ми дават пари за събота и неделя. Много ми е гадно, когато приятели предлагат да ми дадат пари. Никога не взимам. А още по-неприятно ми е, когато приятеля ми иска да ми даде. Опитвам се да ги разпределя, но все пак плодовете не са чного евтини, а вафли, шоколади и чипсове не ям.

353.   На мен ми дават 10 лв. на седмица. (само родителите ми)
Баба ми също толкова.
И брат ми по 30-40 лв. на месец.
Не мога да се оплача и ми остават едно 60% от парите.

Момиче на 13г.

354.   ами 400 лв на месец.. тоест към 11 лв на ден

355.   Момче, на 14 и зависи от ситуацията когато ми трябват за кино или нещо подобно ми дават повече, но обикновено по 7 лева на ден.

356.   Почти никога не ми дават джобни.

357.   Ами по 100 на седмица като се ума на предвид че съм от... и уча и живея в Пловдив

358.   С родителите ми се скарахме заради едно момче и карах 12 клас с по един лев на ден, за това и се вкарах в доста проблеми, за да изкарам нещо допълнително... преди това получавах по два, но пак не беше добре. Но, пък липсата на пари ме научи да се боря да си изкарам парите от които имам нужда-нашите се надяваха да ме научи да харча малко, но не стана... сега когато влизам в категорията родител бих казала, че когато дете ми стане на вашата възраст бих му давала някъде по около 25 лева за учебните дни и 20/30 лева за събота и неделя-да има за кино( пуканки и нещо за пиене) или на някое друго място, ако му се ходи. Разбира се, че на никой човек парите не му стигат напълно, особено на тинейджърите, но не смятам, че едно дете трябва да се лишава, нито пък да се оставя на пълно разточителство.

359.   По 2 лева и са ми напълно достатъчни! На 12 съм момче.

360.   На 18, по 10 лева на месец. В началните класове получавах по лев-два на месец, колкото да им се порадвам. Сама си припечелвам още от стипендията от училище и по малко работя. Ям вкъщи, така че ежедневно не ми трябват пари. Със събраното си купувам техника, козметика, някоя интересна храна, която искам да опитам, и подобни. Джобните пари са безсмислени, ако не учат детето/тийнейджъра как да харчи. Благодарение на родителите ми се научих да не ценя парите заради самите тях. И знам, че ако нещо наистина ми трябва - и сама мога да спечеля нужните за него пари. Хубаво е да се чувстваш самостоятелен. Следваща стъпка - да се науча да си изкарвам сама прехраната.

361.   Аз нямам график за доходи и нещата са сложни. Със сестра ми се опитваме да спестяваме, обаче все остават някакви пари за връщане на съученик и разходите ни се покачват я с 50 стотинки, я с 1 лев. Тъй като един път ни дават 10 лв. за неопределено време, ние се охарчваме за глупости. Понякога 2 лв на ден за всяка и плановете така заминават: мислим: "Ще си купя сладолед от 1лв", а после купуваме пица лев и двайсе парчето, вземаме 10 стотинки на заем, за да си доплатим сока от 90 ст. Яд ме е на себе си, обаче съм на 12, малка съм да работя, ако бях поне четири години по-голяма през лятото щях да работя в някой магазин за някакви пари. Хем си осигурявам пари за училището на есен, хем помагам на наште.
Та за въпроса, прибирай си част от парите в портмонето, другите в ръка за покупки и стискай зъби да не харчиш излишно. Дори един лев на ден, ако знаеш как да го инвестираш, може да бъде достатъчен.

Както споменах на 12, момиче.

362.   Намен ми дават по 10 лева за цялата седмица и не ми стигат. Не мога да си позволя да излезна с момиче на среща или на кафе с приятели...

Момче на 18

363.   1-4 клас-3 лева, 5-7 клас- 5 лева, 7-12 клас-10 лева но тук вече през 2 дни. Понякога и през 1, но аз съм 8 клас и си спестявам парите, а не като по-малките, които са на принципа Имаш ли пари-харчи! И аз бях така но го преодолях вече.

364.   Всеки ден по 2 лева... На 13 съм и ми стигат.

365.   По 5лв.
Ж12

366.   Аз съм момче на 15г. дават ми общо за една седмица 50 лв. На ден по 10 лв, защото давам 2 лева за отиване и 2 за връщане до село и понякога съм с такси 1 лев и 5 лв. на ден са ми достатъчни :)

368.   Момиче на 11 от Русе.
Дават ми 5 лв. на седмица (понеделник-петък) т. е. по 1лв. на ден.
Не ми дават допълнителни пари за уикенда.
Рядко ми дават и 6лв.
Но си нося и нещо от вкъщи.

369.   Принципно нашите ми дават 10/20 лева, но тези пари не са фиксирани точно за ден/седмица, а когато ги изхарча ми дават други. (без кафета, излизания, искам отделно)

370.   2-3 лева на ден и само през учебните дни, т. е. около 10 лв. на седмица и 40 лв. на месец. Това не включва дрехи, обувки и други. не смятам, че ми трябват повече. Ако искам да излеза имам събрани отделно пари. За 14 ти дават абсолютно нормално. Допълнително ми дават пари за уроци и курсове. Никога не съм искала повече и се надявам да не искам, защото родителите ми изкарват тези пари с пот на челото и не стига, че ни ги дават да си ги харчим, а вие искате и още. По-добре се замислете, как се изкарват!

момиче, 14 години

371.   Баси как лъжат лапенцата... С по 1-2лв. джобни бяха съучениците ми, когато бях 5-ти клас, т. е. преди 13 години.

372.   Аз съм момиче на 14 години и за седмицата ми дават по 10 или 20 лева, които не харча защото нито ям на училище, не пуша и не пия кафета... с тези пари по принцип си поръчвам разни дрехи от интернет. И дори са ми повече от достатъчни... peace✌

373.   аз съм момиче на 13 години. получавам по 2 лева ден. Стигат ми, ходя на училище пеша. За кино и излизане си събирам пари от останалото от джобните, защото не искам да ангажирам родителите си. За дрехи, книги и други допълнителни неща, които са ми необходими, получавам отделно пари. Няма нещо, за което да не ми стигат. Повечето ми съученици получават колкото мен или по-малко.
Излизам почти всеки уикенд с приятелки за по няколко часа и останалото ми от джобните или другите ми спестени пари са ми достатъчни. Искам да отбележа, че родителите ми могат да ми дават предостатъчно, но аз съм решила да не харча пари за глупости. Ходя на курсове, уроци и спорт, за които получавам отделно пари. По-добре не бъди толкова алчна и не съди родителите си.

374.   Получавам между 80-100 лв на седмица. Въобще не ми стигат. Момиче на 12.

375.   Аз съм на 13год. Получавам по 2лв. на ден и понякога забравям за тях и като се върна в нас и се усетя ги слагам в касичка.

377.   Аз съм антисоциална и не излизам със приятели и затова не ми дават пари за кафе и такива работи само ми дават за закуска в училище

378.   Аз съм антисоциална и не излизам със приятели и затова не ми дават пари за кафе и такива работи само ми дават за закуска в училище

379.   10 клас съм и за училище ми дават по 3лв на ден. Напълно достатъчни са ми, почти винаги ми остават. Купувам си закуска от 1-1, 50 и сок от 1лв, а понякога си нося вода от вкъщи. Иначе пуша цигари, но за тях имам отделно пари.

380.   На мен не ми дават, защото ги давам за глупости ;Д тоест купувам си здравословни храни, шоколади и тн обаче със собствената си стипендия ;д майка ми трябва да е луда да даде примерно 5лв. За шоколад, 8лв за киноа, 3лв. За 100гр. орехи и т. н. хах

381.   Към авторката: Аз съм с 3 години по-голяма от теб и съм само с 2 лева на ден и даже се опитвам да не ги харча, а да ги спестя. Не мога да повярвам, че може да си толкова алчна и да изнудваш родителите си всеки ден за пари. Според мен не е нормално момиче на 14 години да харчи по 10 лв. на ден. Ако искаш да отидеш на кафе или някакво забавление, тези 5 лв., които са ти дали няма да ги харчиш. Преди училище, закусваш у вас или обядваш, отиваш на училище и няма да ги харчиш понеже няма да си гладна и така ще имаш пари за забавление.

382.   Момиче 14г от 3 клас до сега по 2 лв. но защото съм "мангал" :D (шега) харча по 50 ст. или си правя сандвичи за да си купя една много скъпа книга или сега си събирам за нова раница и фигурка на Kaneki Ken ^^

383.   2 или 3 лв на ден, но аз ям вкъщи и си нося храна от вкъщи, а парите си ги пестя, тъй като събирам за компютър/лаптоп. :)

384.   На 16 години съм и нашите ми дават по 10 евро на ден тъй като не живеем в Бг, което се равнява на около 20 лева на ден :) на седмица ми дават по 75 евро точно (150 лв). Не мога да кажа, че ми стигат за всичко което искам ( примерно няколко маркови дрехи или тн ) но все пак за гримове за някоя дреха, за училище ми стигат да.

385.   На мен ми дават най-вече по два лева на ден. Понякога ми дават по три, четири, пет, но аз не ги харча всичките понеже вкъщи съм обядвала. Когато излизам с приятели ми дават по пет лева плюс тези които съм си спестила през седмицата

386.   Извинявайте, че ще напиша това, . но все пак трябва. Почти всички, които писаха по тази статия са или завистници, или фукльовци. Тук или се фукахте колко много пари имате, или се хвалехте колко малко имате, но колко горди и смели се чувствате от това. ( подразбира се). Вместо да. обясните на момичето, че парите не са всичко, а мозъчният потенциал. Че ако учи и се бори, . някой ден ще има възможност за по-добър живот и да живее както иска. А вие какво, само приказвате, приказвате и приказвате, без да давате полезен съвет. Падналото ангелче е права за едно- само се обиждате без да дадете полезен съвет. Това за пореден път показва, че българите са супер завистлива нация, която искат всеки да бъде зле. В такива моменти ме е срам, че съм българин.

301-350 от 353