Споделена история от Тинейджърски

Каква сума джобни получавате на ден?
Здравейте, аз съм момиче на 14 и искам да получа мнения от тийнеиджъри на възраст между 14 и 18 някъде... по колко пари джобни получавате на ден, мислите ли че са достатъчни и най-вече стигат ли ви.

Няма да засягам въпроса с това колко вие искате, защото всички знаем че искаме колкото се може повече, но като погледнете адекватно нещата реално мислите ли че ви стигат тези пари, които получавате и са ви достатъчни за нуждите примерно, които имате и само сутрин да речем като тръгвате за училище ли ви дават пари или и когато излизате следобяд с приятели и ако може да кажете на колко сте момиче или момче... просто искам да събера мнения на повече хора тъй като аз все си мисля че не поучавам достатъчно пари и не успяват да ми стигнат, пък като разговарях с мои приятелки те ми казват че получавали по-малко от мен, аз дори съм била получавала много пари и изобщо се чувствам объркана, искам да разбера горе-долу какви пари получават тийнеиджърите на нашата възраст защото ми е неудобно да започна да питам всичките си съученици по колко получават и затова пиша тук...

Коментари

51-100 от 353

53.   На 14 съм и за 1 седмица ми дават по 10 лева само за училище, а за кафета и излизания получавам отделно по 2-3 лева. За дрехи и други работи получавам отделно. От малко градче съм и не ми трябват повече. А и момиче съм.

54.   Мъж-16г
От 14 годишен бачкам, надника е както следва=
3лв пътни (не живея там където уча и работя)
2, 50лв за храна
4. 50 осн. заплата
На ден, гледам да не харча повече повече от 2-2, 30лв (без пътните)... Стигат ми, а със спестените захранван финансов влог и/или си купувам дрехи, книги и всякакъв род техника...
Нашите многоооо рядко ми дават, свикнал съм сам да си вадя прехраната с честен труд, но се случва нашите да ми се "натискат" да ми дадат някой лев, защото им било гузно, как може да не ми давали джобни, били сме доста добре финансово обезпечени, но аз попринцип не им ща парите, да си ги харчотят както сметнат за добре, аз съм отделен човек и като такъв трябва сам да си вадя прехраната, а не да мрънкам на мама и тати, защо ми дават, , само" по 15лв на ден... Кифленски истории...

55.   Всеки ден получавам по 2 лв но не ги харча, а си ги прибирам в касичката майка ми не знае. Понякога получавам и по 5 лв и тях си ги прибирам ;дд

56.   Оф господи и като гледам всички сте хлътнали по номер 5 е и какво всички тук сме луди за пари признайте си, че парите, които ви дават не са достатъчни като ви знам днешните тийнейджъри само за кафета ви трябват по 5 лв пък някои ми се хвалаят, че купували сладкиши на родителите си и не знам си какво пфф.

57.   ми аз съм с 50 лева на седмица

58.   хора в кое село живеете бе аз съм от София и тук човек с под 50 на седмица не познавам някакъв жизнен минимум е джобни...

60.   По 5 на седмица, 1 на ден, събота и неделя каквото съм спестила пред това.

61.   Ами като живееш в София, ще караш с поне 50 на седмица - голям град, по-висок стандарт, по-високи заплати, по-големи разходи. В по-малките населени места не е така. Стой си там, в голямото село и си мисли, че си в центъра на Вселената.

62.   аз съм на 20, момиче и ми дават по 100 лв на седмица, но от тях успявам да си спестя 20-30 лв и с тях си купувам дрехи и козметика.

63.   Не смятам, че 50лв за София е минимум. И аз съм израснала в София - има хора с пари има и без и на повечето не са ни давали много. Повечето ми приятели от 9-10 клас почнаха да работят летните ваканции, за да имат пари над джобните си.

Иначе дори и да е вярно, че в София е по-висок стандарта, разходите са много повече и не можеш да си позволиш повече неща от тези от селата или по-малките градове. Във всеки случай 50лв на седмица са 200лв на месец. Правите ли си сметка, че една минимална работна заплата е към 300лв като след одръжките не остават повече от 250лв. За мен макар и да е хубаво, не мога да кажа, че е нормално да давам на детето си една минимална работна заплата като е на 14-15 за кафета - ако имам доста пари ще се радвам да ги давам, но не това е стандарта в бг. Едно дете трябва да се научи да се справя и с малко и да си прави сметката за по-дълго време - с много всеки се оправя, с малко не много. И е важно и когато дойде моментъ в живота ти, в който имаш доста пари на разположение, да знаеш как да си правиш сметката и да не ги профукваш на веднъж. Това са важни качества за всеки :)
Ана

64.   Момче на 15 години 3-5 лева на ден събота и неделя не получавам :))

65.   Радвайте се, че получавате, защото на мен по принцип за нищо не ми се дават пари (не защото нямаме средства или нещо друго)..

66.   Аз съм момиче на 13 години съм.. за седмицата ( понеделник - петък ) получавам 60 лева... за събота и неделя по 100 лева... не си измислям родителите ми работят в Швеция и ми пращат пари.

67.   Ами аз съм на 13 години и съм момиче. На ден ми дават 1, 50 или 2лв зависи колко имат нашите защото не сме много богати :( Но не сме и бедни :) На мен 1, 50 или 2 лв не ми стигат затова всяка вечер преджобвам на мама и тати портфейлите :D То по принцип те разбират но нищи не ми казват.... ;)

70.   Около 1. 50 до 2 лв-достатъчни за една закуска.

71.   Лелееее... чета и не вярвам на очите си О. о Не мога да си обясня как се живее с по 1, 50 на ден? С по 5 лв на седмица??? Боже мили... аз с 5 лв само едни цигари мога да си купя, за едни цигари цяла седмица гладувате да спестите ли? Незнам по колко харча на седмица, защото аз получавам на няколко месеца доста солидна сума.. Но нека сметнем : 15 лв на седмица за цигари, 5 лв на ден за таксита, 5 лв на ден за кафета, 10 лв на ден за хранене, защото често се храня навън, а отделно за глезотийки като например козметик, фризьор, козметика, дрехи, пътувания и т. н не съм смятала... а сметки за телефон и интернет по 30 лв на месец също. Значи някъде към 140 лв на седмица харча, а ако уикенда ще има купон още 50 лв плюс. Ще добавя, че вчера изхарчих 150 лв за козметик, медицинска скъпа козметика и още някои неща. Вашите 2, 3 лв на ден са крайно недостатъчни и много съжелявам за това, но съм безкрайно възхитена от волята, надеждата, позитивното мислене и благодарността с които сте изпълнени! Не допускайте отчаяние във вашия ден, бъдете щастливи и се радвайте на това, което имате, защото без него щеше да е по-зле. Душички, вярвайте, че нещата ще се оправят!

72.   Аз получавам около 2, 50-3, 00 поотделно иначе попринцип 10-15 за седмица

73.   аз съм момиче на 14 на ден по 7 лева

74.   Ами аз съм момче на 14. Аз получавам по 2 лева за училище. За да ми ги дадат нашите, цяло лято работя на полето. Понякога когато поискам да изляза с приятели искам най много по 10. Но това са супер редки случаи. Все пак не сме милионери :).

75.   На мен ми дават 10лв. на седмица, а за събота и неделя ако искам да изляза ми дават отделно максимум 5лв. На мен тези пари ми стигат даже си спестявам :)
Но имам приятелка, която с по-малко от 20лв на ден не ходи.. Просто нейните родители са заможни и й дават по много..

76.   35 лв на седмица , момче на 15 харча ги за цигари, пиратки храна и някви неща дето си ги купувам просто щото ми е скучно , а за събота и неделя ми дават по 20 за излизане или кино

77.   Изобщо нямам претенции по колко ми дават някой път на ден по 2 друг път по 5 по 10 цент не ме барка нито пуша нито пиян (освен когато се събираме някаде и то супер малко количество ) ;) :) Обикновенно по 3 лв на ден са ми перфектни защото все пак и на тренировки ходя :)

78.   Абе, на 13-14-15 не е ли рано за кафета... че и по две на ден? Това във връзка с коментара на едно момиче, че 5 лв. й били малко, а 10 горе-долу добре. Ами че 10 лв. на ден са към 250-300 лв. на месец, на майка ми пенсията е толкова. Някои деца са направо нахални, да, ако родителите им могат да си го позволят разбирам, но аз дори и да мога да си го позволя не бих давала такава сума на детето си. Децата трябва да разберат, че парите не растат по дърветата и се изкарват трудно.

79.   Момче на 15 съм. Не искам никакви пари от нашите и се разкарвам по 1000 лева в мен. И те не са от спестявания, а от сделки и други (не са накротици и др. глупости) това ми е тъпо да харча примерно 20 лева от нашите примерно да почерпя на кафе, а ако са от мойте ми е през...

80.   На седмица ми дават до 15лв. Отделно имам спестени за някакви непредвидени излизания, иначе мама ми дава.

82.   На 16 години съм, и на седмица ми дават по 25 лева!

83.   Аз съм на 15 почти 16 ии ми дават от 3 до 5 лева на ден. Всеки път е различно, но ако не пушиш или ако не ядеш като разпрана би трябвало парите да ти стигат. На мен даже ми остават ии си ги събирам за всеки случей :))

85.   Аз съм на 11, момиче и уча в София, но не живея в града. Дават ми по 15 лв на седмица, като ми правят сандвич за училище и аз си взимам и шише с вода и някакъв плод от вкъщи и почти не харча. В края на седмицата ми остават 5-10лв, с които си купувам нещо или си ги спестявам. Не ви разбирам, дават ви по 50лв. на седмица и горе долу ви стигали О. о

86.   Майка ми и баща ми никога не са ми давали пари за училище. Баба ми и Дядо ми от първи клас ми дават парите за училище те поискаха така, дават ми по 20 лева на седмица (7 дни) и бих казал че ми стигат, защото ходя през ден при тях и ми дават по 5 лева. (5х4=20)Често си купувам сладко и половината заминават преди училище, но започнах да свиквам и ям вкъщи така че едно 2, 2, 50 са съвсем достатъчни според мен ако закусвате вкъщи :)

88.   Момиче, майтапиш ли се? На 15 съм, момче, от София и ми дават по 5лв не седмица, ако имат. Е, ако не ми ги дадат сега, ми ги дават по-късно, с натрупване, но в повечето случаи се старая да си ги събирам. За излизания ми зават отделно, дрехи и тем подобни, заедно с учебници ми ги купуват. И все пак, всичко зависи от благополучието на месеца, защото има такива в които не дават пари за нищо, освен ако не е крайно наложително.... А до миналата учебна година бях на 50ст на ден, като почнаха да ми ги дават на 12г. Радвай се, че ти дават повече от 300лв на месец, защото миналата и по-миналата година съм събирал пари по цял месец, за да мога да си купя една книга от 10лв.

89.   Тъка до номер 71 ти какво да ни се взела за някоя принцеса бе, има хора с по-малки възможности от твойте. Много добре знам какво се случва с деца разполагащи с много пари. Дори честно да ти кажа аз лично съжелявам. че съм получавала много пари и знаеш ли защо, защото в един момент парите освем за цигари започнаха да отиват и за наркотици. Какво като имаш пари не мисли че си единствената тъкава, но както казах предпочитам да ми дават по лев, два отколкото да ми дават сумати пари отнеудобство че все ги няма и тва за яденето на вънка аз лично ало можех да избирам бих избрала като свърша училище да сеприбера и маика ми да ми е зготвила.

91.   Аз съм момиче от София, но уча в Ботевград град, не много далече, но както и да е. Дават ми лично джобни от 40 до 60 лева, като мама ми готви и си нося готвено, а баща ми ме кара, понякога и м икупува билети. Тоест в тези 40-60 лева не влизат билети за отиване, само за връщане, отчасти храна, само закуската си купувам или си правим със приятелката ми /съквартирантка. И въобще страхотно е, защото нашите ми дават доста пари и аз събирам за компютър, успявам и да изкарвам и събота и неделя и нямам затруднения. вече двеста лева съм си събрала от тях, всяка седмица по пет, по десет и така... като цяло много съм доволна!

Сиси Бапкок!

92.   аз не получавам пари само един сандвич за училище и това е не съм от глезените и богатите напротив бедна съм и не обичам някой само пари да ми дава или скъпи неща - хора замислете се за какво по дяволите са ви 10 лева на ден най-много 2 лева според мен колкото да си купиш баница и нещо за пиене а с другите пари родителите ти може да ти купят нещо полезно - дрехи, нов лаптоп или т. н.

93.   Дават ми 1 лев най-много на ден. Не повече.
14години, момиче

94.   70 лв. на месец, като се включва сметката за телефона и други неща за училище (напр. за закупуване на материали, или помагала), мога да кажа, че преспокойно ми стигат и ми остават накрая
момиче, 14

95.   Дават ми по 5лв. на ден. Някой път и по повече когато ми трябват за ваучър 10лв. за карта 15лв. за обувки 40лв.... Момиче 13

96.   350 лева на седмица ми дават и тук ще се намери някои да ме укорява, но попринцип съм затворена и неизлизам и повече от 40 лева за седмицата не харча..
150 давам на едно момче, защото майка му е
безработна, 50 лева за книги и ако останат ги давам в църквата или си ги събирам за колеж. А не да харча за цигари и глупости

97.   15 лева на седмица, но по принцип ми остава повече от половината и си ги събирам за лагер или дрехи
14 години момиче

98.   Аз нямам определени джобни и определени пари за седмица, месец и т. н. Дават ми винаги, когато поискам пари по 20лв, понякога 50 ако нямат дребни и дори не ме питат за какво са ми. Дори един ден реших да експириментирам и фимпомолих за пари и те ми дадоха 20 лв. След два дена пак ги питах и те пак ми дадоха. Но не съм такава, че да ги лъжа и им казах, че съм се объркала. А те :"еми нищо, ето ти ги". Аз не харча много така че ги ползвах към 1-2 седмици. Но това са ми пари САМО за ядене и пиене и за училищни пособия. Не включват дрехи, учебници, несисери и т. н. Тях те ми ги купуват. Никога не сме обсъждали колко да ми дават като джобни. Още от 1ви клас ми дават, когато поискам, дори в началото аз не исках никакви пари, но те не. Е, разбира се не са ми давали 20 или 50лв. Но примепрно 10 лв ми даваха и така 2-3 дена и пак си искам и те пак даваха. Дори тогава имах детегледачка и нали тя ми готвеше и нямах какво да си купувам.
Не пия, пуша и не използвам парите за глупости само за храна да си купя и като ходя на "Старбъкс".
Според мен, за да ви дават повече пари трябва да спечелите доверието на родителите си.
Момиче, 12 години

99.   10лв. на ден, но когато не харча и се натрупат не искам :) Като цяло ме питат кога са ми свършили. Като съм в лятна почивка само по 10 - 20лв. 2 пъти в седмицата като излизам някъде вечер.

100.   Дават ми по принцип 10 - 20 лева и за колкото време ми стигнат и като ги изхарча, наново.
По принцип харча средно един лев на ден.
Така че може да се каже, че джобните ми са един лев дневно.
Момиче, 16.

101.   аз сам на 16 и сутрин преди училище ми дават 5 лв..
след обед като излизам на кафе с приятели ми дават 5-6
общо взето по 10-12 лв на ден случвало са е и повече зависи каде ще ходя.. :*

102.   На мен не ми дават джобни. Каквото получа от стипендията си за успех с него карам. Това прави 1 лев на ден. За да можеш нормално да закусиш ти трябват 1, 50- 2 лв

103.   На 12 съм. САМО за училище ми дават по 2, 00 лв. А като съм на МУЦ -по 4, 00 лв.

104.   Здравейте... Аз съм на 14 и ми дават по 8, 00 на ден - за по една вафла горе-долу. Наще имат ресторант близо до училището и ВИНАГИ пращат някоя сервитиорка да ми донесе нещо. Тостер, сандвич, пица и така...

105.   55, и аз съм така ^^ Направо незнам какво ми става като чета коментарите... 15 лева на ден!? Абе хора вие чувате ли се? Не ви ли става гадно като се замислите, че има деца които не ходят на училище защото нямат какво да ядът, a вие харчите като луди!? Научете се да спестявате..

106.   Аз съм на 18. Живея настрани от нашите. По-принцип съм се разбрал с тях за около 50 лева на седмица. Като цяло може да се каже, че ми стигат, въпреки че съм пушач. В тези пари не влизат интернет, дрехи и тем подобни. Основно храна и бира :Р. Не съм голям фен на това да се размотавам насам-натам, и честно казано нямам и толкова пари да ходя по кафета и дискотеки. Аз не съм и фен. За сметка на това пък много чести през уикендите, вместо да се прибирам у дома, отивам на гости в приятели и тогава се обикалят клубови и рок партита. Тогава пада голямото разхищение. Като ти кажат 5 лева вход, 3 лева бирата и дадеш 5 лв за цигари... и изпиеш 5-6 бири, да не говорим когато се пие уиски, направо ти се свива сърцето. Интересното при мене е, че за стандартите в България (т. е 600 лева заплата, или 1200лв месечно, което по статиската е дохода на около 52% от българските домакинства) баща ми изкарва много пари. Кара кола за почти 100 хиледи (БМВ Х3) и като ми трябват пари за събирания с приятели няма проблем даде. Още повече че познавам хора, чиито родители едвам свързват двата края, но децата искам маркови дрехи и обувки за от 100 лева и на-горе. Честно си казвам, най-скъпото нещо което съм си купувал като дреха е коженото ми яко, което ми излезе 95 лева. Като ходя на даскало с любимите ми дрехи, всичко по мен е малко над 100лв (без якето). Дънките са ми 20, тениската 10, суитчера 28, маратонките 45, боксерки и чорапи 5 лв :Р

107.   50 лева на седмица прави 200 лева на месец и то без следобедните ти кафета и излизания. Дай го по-скромно и не се заблуждавай, че да харчиш пари е престижно и готино. Напротив, готино е да си правиш сметката, а ти явно не умееш. На мен не ми дават за ден. Когато бях по-малка, ми даваха за излизания през лятото, но вече не е така. Понякога ми дават 2-5 лева, друг път ми дават 20 лева за по-голям период от време. Но аз взимам стипендии, пестя (даже се отнасям скотски към някои неща) от парите, които те ми дават, и така сама си управлявам личните финанси, като понякога аз купувам неща за домакинството и това ми харесва. Момиче на 18 години съм.

108.   и аз по 10 -12 лв на седмица а когато съм в къщи 15 лв на седмица или 16

109.   а иначе съм на 20 години и ми дават пак така 2- 2. 50 зависи дали добре сме финансово с парите или не най вече 2. 50 на ден така на седмица получавам по 15-17 лв ако съм закъсал с телефона ми дават 10лв отгоре

51-100 от 353