Споделена история от Тинейджърски

Каква сума джобни получавате на ден?
Здравейте, аз съм момиче на 14 и искам да получа мнения от тийнеиджъри на възраст между 14 и 18 някъде... по колко пари джобни получавате на ден, мислите ли че са достатъчни и най-вече стигат ли ви.

Няма да засягам въпроса с това колко вие искате, защото всички знаем че искаме колкото се може повече, но като погледнете адекватно нещата реално мислите ли че ви стигат тези пари, които получавате и са ви достатъчни за нуждите примерно, които имате и само сутрин да речем като тръгвате за училище ли ви дават пари или и когато излизате следобяд с приятели и ако може да кажете на колко сте момиче или момче... просто искам да събера мнения на повече хора тъй като аз все си мисля че не поучавам достатъчно пари и не успяват да ми стигнат, пък като разговарях с мои приятелки те ми казват че получавали по-малко от мен, аз дори съм била получавала много пари и изобщо се чувствам объркана, искам да разбера горе-долу какви пари получават тийнеиджърите на нашата възраст защото ми е неудобно да започна да питам всичките си съученици по колко получават и затова пиша тук...

Коментари

251-300 от 353

279.   Така... аз съм на 13 години. Живея в Армения и ми дават по 200 ДРАМ(80 ст. ), когато излизам, или по-точно когато поискам. А аз искам само когато излизам навън. Излизам по 3-4 пъти в седмицата. 4x80=320ст. =3, 20 лв. Те са ми напълно достатъчни, защото съм свикнал с малко, не защото сме бедни, ние сме нормални, просто родителите ми ме учат да се задоволявам с малко и да ценя всяка стотинка, защото има хора, които и това нямат. Затова, не се оплаквайте, че получавате "само" по 5 лева на ден.
ПП:Когато съм в България, получавам по 2-2, 50 лева на ден, но харча само 80ст. -1 лев.

280.   Бахти хората сте вие... взимали по 15 лева на ден и не им е достатъчно. Аз съм момче на 11 и от първи до четвърти клас рядко ми даваха пари, а най-много 1-1. 50, като аз си ги похарчвах рядко. Сега съм за шести клас и ми даваха по 2 лева на ден, а последните дни когато ходех да обядвам след училище по 4-5 лева. Шести клас ще ми дават към 3 лева на ден и е ясно, че искам да ми дават все повече и повече, но, хора, вие наред ли сте. Дават ви е повече от 10 лева на ден и сте недоволни. Как може да са ви разглезили чак така. На някои от вас ви дават джобни, колкото е заплатата на футболистите от Б група.

281.   Здравейте, аз съм момче на 18 години.
До седми клас нашите ми даваха по 5 лева на ден и ми стигаха, дори в повечето дни ни оставаха защото не ги харчих.
След като ме приеха в гимназията след 7 клас, нашите започнаха да ми дават по 10 лева на ден. Бяха ми предостатъчни защото си хапвах вкъщи и си ги спестявах. Сега като станах на 18 преди близо година, с един приятел стартирахме собствен бизнес. Инвестирах всичко което съм спестил (първия и втория месец бяха трудни, дори баща ми ми помогна с 500 лева). На третия месец вече си върнахме всичко което сме инвестирали и дори бяхме на печалба всеки следващ месец с около 40%. Спрях да взимам пари от нашите и така започнах сам да си изкарвам по близо 2000 лева месечно.
Искам да дам съвет на всички които искат да постигнат нещо.
* Спестявайте си парите защото ако решите да започнете собствен бизнес ще ви трябват.

282.   На почти 13 съм, 7 клас ще почвам сега, от 1ви-4 клас ми давяаха по 1, 50-2лв, с обяснението че ги харчих за глупости, а не за храна... Сега е по-различно дават ми по 4 лв на ден, обикновено, на седмица по 25 лв...

283.   2 лева на ден. На мен ми стигат да си взема закуска и нещо за пиене

284.   Аз съм момиче на 15 и получавам по 2 кинта на мен ми стигат за закуска и кафе

285.   Аз съм 8 клас и на ден ми дават 1-1:50. Майка ми взима минималната заплата, а баща ми е пенсионер по болест и нямаме много пари за харчене насам-натам. Тези пари ми ги дават през учебната година, за да си купя закуска, а сега лятото ми ги спряха и като излизам с приятели си харча каквото съм си спестила от празниците. Размерът на джобните зависи от това с какви финансови възможности са родителите, така че тази публикация няма да ти помогне според мен... ;)

286.   Момиче на 14 години и ми дават 2 лева. И ми стигат, 1 лев за закуска, а останалото за нещо сладко, доволна съм с това, което ми дават. :)

287.   Аз съм вече голяма кака, но навремето ми даваха по 1 лв., което е на стойност към 1, 50 лв. като махнем инфлация. Майка ми беше учителка с малка заплата, а сестра ми беше студентка в това време и нямахме средства, обаче винаги успявах да изкарам стипендия за успех и това са си супер джобни! По мое време бяха 20-тина лв., а социалната беше 15-16 лв. Ако родителите ви са бедни и сте гимназисти, кандидатствайте за социална.
Иначе от 16 г. можете да работите нещо лятото, събота и неделя (например нареждане на стоки в магазин, помагаческа някаква работа)

288.   Минаха тези времена с джобните. Първи клас получавах по 1 лев, от 2ри до 7ми по 2 лева. От 8ми до завършването колкото ми дадат или обикновено от 2 до 5 лева. Така или иначе винаги си носих храна, защото не исках да ям някакви боклуци. Не просто ми стигаха парите, ами дори спестявах от тях. Най-много минерална вода или дъвки да си взема. Иначе и стипендия взимах, ама и нея я спестявах.

289.   Различно. Дават ми по 5 лева на ден. Ако ще ходя някъде.. например на кино ми дават повече.

290.   Аз съм момиче на 16 години, майка ми и баща ми не живеят заедно и знам, че на майка ми й е трудно да върже 2та края, за това никога не съм се чувствала пренебрегната спрямо джобни и т. н. Когато съм на училище ми дава по 20 лева на седмица, понякога и баща ми ми дава толкова и общо стават 40 на седмица. Преди много спестявах от тези пари харчих най-много 15, но преди 1 година започнах да пуша и нещата станаха на зле.. В началото ми беше трудно да си оправя сметките, но свикнах и сега си карам много добре, за всичко ми стигат парите и не мога да се оплача.

293.   Досега (ще съм 8-ми клас) винаги са ми давали по 2лв., а се е случвало и толкова да не ми дават, но разбира се, когато имат възможност ми дават и повече. Не се оплаквам, не е чак толкова зле. По принцип не ми стигат, но като знам, че не сме в най-цветущото възможно положение не се и опитвам да искам повече. Още повече през лятото, когато излизам с приятели, когато искам да отида на кино или да си купя дрехи ми е адски трудно, но от нищо не съм лишавана, въпреки че трябва доста да събирам или да уцеля момента със заплатата на мама...
Много се изнервям на разлигавените първокласници или втори, трети, четвърти клас лапета да им дават по 5-6лв. дневно и после защо новото поколение е сбъркано. Ха, ами защо ли - като получават такива пари и като няма за какво да ги изхарчат -дай да си вземем това, дай да си вземем онова и накрая хоп - цигари.
Съобразявайте се с родителите си, които си скъсват гъза от работа на 2, 3 или повече работни места само и само да задоволят глупавите ви нужди! Ограничавайте се, защото в момента в България, а и в целия свят, е криза и не искам да обиждам, но вашите родители или си изкарват парите по мръсен начин или са някои надути отвсякъде политици, чиито начин за придобиване на пари не е по-различен от горепосочения.
Айде, дерзайте!

294.   Момиче на 16 години по 50лв защото по цял ден съм по молове живея във Варна имаме три мола но поне веднъж ходим с приятели в някой мол в Бургас просто сме заможни иначе мисля че за не толкова заможните 10лв на ден са достатъчни

295.   3-7 клас по 1-2 лева много рядко , защото не купувам от магазина , а от вкъщи ям . Иначе си продавах на 1 приятел химикалки за по 5 лв , а те бяха към 50 стотинки и така парите ми стигаха за всичко пък и не съм някой който иска още и още ..... Така , че бъдете доволни и на това , което ви дават , а не да искате по 20-30 лв някой нямат пари да си вземат една дъвка вие за кво говорите ..... / разбира се не сме виновни , че има бедни деца , но просто отбелязвам / $TIME$

296.   До №5 - влюбен съм!

297.   По 2.50-3лв. на ден.

298.   Ами аз съм на 11 и ми дават по 2.50 лв. на ден. Ако излизам с приятелки из града 5 лв. А за басейн 10лв., защото входа е 3 лв., едни картофки 2.00, сок 2.00лв. вода 1.00лв и евентуално 1 сладолед пак 1.00лв.

299.   Аз съм на 14 и получавам по 5 лв на ден .

300.   Дават ми 50 лева на месец.

301.   Абе, нормални ли сте, какви 5 лева на ДЕН? ! Само ръсите пари за глупости.. Вместо да се наядете вкъщи като хората, харчите по 5 лева за кафета, ВСЕКИ ден... Тцц.. Направо се чудите какво да ги правите тия пари, нали? :)

303.   В училище получавах по левче на ден, като събота и неделя не ми се даваха никакви, което прави 5 лева на седмица. С тези 5 лева трябваше да избирам дали да си купя билетче за транспорта или закуска. Не виня нашите за това, защото живеехме в крайна бедност. Майка ми беше жена с висше образование, която работеше като чистачка за 300 лева. Сестра ми учеше в училището до блока ни и също се нуждаеше от средства. От малка разбирах живота и знаех много добре, че сметките не се плащат сами и абсолютно никога не съм протестирала срещу това колко пари ми се дават. Бях благодарна за тях. Беше ми тъжно, че всички имат пари за кино, за театър, за хубава храна, но бях благодарна, че имам тези 5 лева седмично, които обикновено си кътах и си купувах желани неща :)

Препоръчвам ти да не се замисляш много на тази тема, защото едно е ясно - вашите ти дават онова, което имат възможност да ти дадат. Един родител, колкото и да е намръщен и натоварен, обича детето си и би дал всичко за него. Не се съмнявай и секундичка за това.

Помни също, че колкото и пари да имаш като джобни, това няма да се отрази на развитието ти, на приятелствата, които създаваш.
Аз съм вече жена с 2 висши образования и хубава работа, имам много хобита и приятели, имам си достатъчно пари и свободата да ги харча за каквото реша.

Ако все пак смяташ, че не можеш да се справиш с толкова пари, колкото ти дават - намери си почасова работа :)

304.   Аз съм на 12години. Дават ми по 10лева. не. Стигат ми.

305.   На 15 съм и ми дават по 20 лева на седмица. Тоест по 4 лева на ден, които почти не ми стигат. С тези пари закусвам, обядвам и си купувам цигари. Не знам как един лев ви стига.

306.   На 15 съм и съм момиче. Дават ми по 3 лв на ден, в които пари се включват 1.40 или 1, зависи дали съм с карта или не, за автобуса са това и останалото е за закуска. Също ми дават по 4 лв в четвъртък и това е защото ходя на един клуб и след това ходим по кафетата. Не харча пари за излизания, защото уча и искам да съм по-добра ученичка. Общо взето това е.
Руми

309.   Аэ не искам пари эащото аэ мраэя да харча ... не сме бедни имаме доход от 2000 лв. на месец :)

310.   На 27 години съм, момче. От 1-ви до 8-ми клас ми даваха по 2лв на ден и 10лв за уикенда. На 14 години започнах лятото да помагам на баща ми имаше една барачка на плажа за картофи кафе бира и кебабчета кюфтета, цаца, вървеше си добре вършех доста работа и той ми даваше по 200лв на месец. Всичките ги давах за скейтборт понеже карах а през онова втеме бяха доста скъпи нещата. Като станах на 16, 17 баща ми почна да ми дава по 300лв на месец (това само лятото като работех) а през останалото време по 5лв на ден. След гимназията джобните спряха :). Учих задочно в ВВМУ Варна и работех нощни смени за 400лв на месец. На 21 години излязох на квартира с приятелката ми и така до ден днешен. В момента работя в магазин за велосипеди и зимам 1000, 1100 лятото с % и 700 зимата, защото няма работа :). В началото не ми беше приятно да работя летата докато всички са нялаво надясно и нищо не правят, но за сметка на това на другите им даваха по 1 лев я дадат я не, а аз гърмях с 200лв или каквото остане от тях. Благодарен съм на баща ми, че ме караше да работя толкова. Много ми помогна да се оправя в живота. Препоръчвам на всички да работят от 16 годишни. Чувството да си копуваш каквото си искаш с твои парички без да се обясняваш на никой е невероятно. Поуката учете и бачкайте яко не е за лошо и винаги давайте 100% от себе си независимо дали ви е приятно или не това е ключът към успеха в живота.

311.   Аз съм момче на 16 и взимам никакви джобни. Ям като се прибера. А ако случайно си взема пари, то ще са 0, 50лв или 1лв и то веднъж в месеца. А не съм съгласен, че всички искаме клкото се може повече. Не всички са егоисти, мила! Явно ти си, но някой хора мислят за финансоеото положение на родителите си ;) макар родителите ми да имат пари, гледам да не ги харча.

312.   В 8-ми клас получавах по около 20лв на седмица или 4 лв. на ден. После 9 или 10 клас почнаха да ми дават по 30 на седмица и ме оставяха да си ги разпределям както искам. Падаха ми се по 6 на ден. Ако ми трябваха отделно за развлечения като кино и т. н. да речем ми даваха допълнително.

313.   Олеле какво е това да харчите на ден по 5-6 лева, някакви дечица на 11-12 години. Аз съм на 15 и получавам на ден по 1 лев. До 4 клас съм ходила без пари. Купувам си закуска от павилиона до училището, която е 90 стотинки. Какво да правя, виждам ги съучениците ми се тъпчат с джобове, безалкохолни, чипсове, но аз нямам пари за подобни неща. Ако ми се ходи на кафе или на кино си искам от майка ми. Не ми стигат парите, но като живеем в беднотия как да им извивам ръцете на нашите. Аз знам, че ако бяхме по-добре финансово щяха да ми дават по повече, но... такъв ми бил късмета.

314.   Момиче на 14, 50 лева на седмица дват ми само в понеделник сутрин

315.   До 7 клас по 2 лева на ден сега съм 10 клас средно по 5 лева на ден - 2 са ми общо за транспорт и 3 за закуска/обяд. Понякога ми дават по 20 лева за седмицата, но например в четвъртък ми дават още 2-3.

316.   Момиче съм на 17 :) Дават ми по 5-7 лв. на ден, а за училищни материали, дрехи нет и тел и тн.. ми дават допълнително. Около 200лв. на месец. Аз ям у нас и навън пия кола най-често или ако ходим до мак доналдс след даскало. През уикенда ако съм на кино ми дават допълнително. Горе долу на ден спестявам 2-4лв. И в края на седмицата със спестените пари си купувам глезотийки.. Козметика гримове дрехи... Взимам и стипендия за успех по 50лв на месец и съм доволна. Естествено, че бих искала повече, но засега се справям. Нашите са разведени и живея с баща ми. Имам брат който е при мама.

318.   На 14 години съм. От заможно семейство съм. Обаче нашите ценят много парите, защото се изисква много труд, за да ги има и не харчат за щяло и нещяло. Скромно живеем. Много са добри, дават ми по 25 лева на седмица. Не бих казала, че ми са малко. Дори ми са много. Харча около 2 лева на ден, не ям много. Запазвам си да имам за събота и неделя, когато излизам с приятели. Останалите пари ги спестявам за дрехи, обувки или козметика. Доволна съм! :)

319.   Дават ми 25 лева на седмица, пада ми се 5 лева на ден, пътувам всеки ден и половината от 5-тте лева заминават за автобуси.

320.   Родителите ми не ги интересува, дори и да харча по 5 -10 лева на ден, те пак ще ми дадат, баща ми изкарва по няколко хиляди на месец и даже сме се уговорили, в случай, че успехът ми падне и ми намалят или спрат стипендията, той ще ми дава двойно повече.

321.   320, той баща ти хубаво изкарва, да видим ти какво ще изкарваш на неговите години, след такова глезотене от негова страна...
Май само цъфнал налъми.

322.   На 15 съм, дават ми по 10 лева на седмица, но не си ги разпределям поравно за всеки ден. Има дни, в които не си ги харча, а някой път давам и 5 лева за един ден.

323.   На 13 съм. Дават ми по 2лв. на ден, но аз почти не харча. От скоро пуша цигари, но те не са ми навредили на джоба. Винаги имам спестени пари.

324.   2лева са ми достатъчни но аз никога не ги харча спестявам

325.   321, те родителите ми ме глезят, но и изискват - не си мисли, че винаги всичко ми е наготово, че по цял ден само се тровя с цигари, че се отговарям на учителите си, че използвам книгите за разпалки и само се чудя с кого да се заяждам... За разлика от моите съученици, аз гледам да се развивам, да се образовам и вбъдеще - да се реализирам! Като не ме познаваш - завиждай ми тихо! ;)

326.   Момче на 16г. Яинаги съм имал пари. Повечето аз си ги изкарвам въпреки че, наще пак ми дават. Никога не съм бил с по-малко от 5лв. Иначе сега ми дават около 10 - 15лв на ден или за два зависи. Аз изкарвам по 45лв на месец.

327.   Номер:5 ми разкъса сърцето! <3

328.   Аз съм на 14 и получавам 10лв за 2 дена и не ми стигат :/

329.   500 000 $ per week

330.   Момиче на 15 год за училище 3 лв.

331.   10 лева за пет дни, а през уикенда ако излизам, искам отделно. Стигат ми.

332.   Аз съм момче на 19.
От 1-ви до 4-ти клас ми даваха сандвич или по 1 левче на ден.
От 5-ти до 7-ми клас ми даваха по 2 лева на ден.
От 8-ми до 9-ти клас ми даваха по 3 лева.
В 10 клас започнах да работя в извънучебно време (4 часа на фен), като промоутър и от там си печелех по 20 лева на ден.
С парите които събрах, направих грешката да започна да залагам, печеля си по около 800 лева на седмица, но съм завосим от хазарта.

333.   20(авторката) Р. Момиче на 15г
Мисля, че е 10лв на ден са ти множко. Не мисля, че трябва да мрънкаш на ваще за допълнителни пари.. Аз съм с по 3лв на ден и пак си правя сметка. Копувам си цигари и кафе сутринта и рядко ако баба ми ми е дала 10, 20 излизам на кафета и т. н. Иначе понякога намирам пари и излизам на кафе

334.   2 лева - за баничка и боза
N. R.

251-300 от 353