Споделена история от Здраве

Субфебрилна температура
Помощ!

От година и нещо поддържам субфебрилна температура - 37.0 - 37.2
Чувствам постоянна отпадналост, слабост. Изследвания са ми правени, нищо.

Има ли други хора с този проблем ? Има ли хора, които са го разрешили ???

Благодаря предварително за коментарите.

Коментари

651-700 от 1096

669.   От К. Тодорова. Здравейте! Ходих на топлинен скенер и излезе, че имам лек синузит на лявата ноздра, гастрит и единият прешлен. Докторката каза, че не можело да е от там температурата, но вече втори ден след натискането на прешлена ме боли много. Малко съм разочарована от докторката. Още щом влязох и казах какъв е проблема тя ми каза, че тази температура за нищо я нямала.... Да не говорим, че държанието и беше под всякаква критика, но както и да е... И след прегледа ми каза, че нямало болен или проблемен орган и нейния съвет бил да си прибера термометъра... Странното е, че бъбреците не светят а пикочния мехур излиза като старо заболяване. Също каза, че не можела да повярва как е бъзможно да се казвали такива глупости, че бъбрека задържал урина и, че мехура бил задебелен като било невъзможно да се види това на ехограф, от което бях потресена... Наговори още куп подобни глупости. Баба ми е бивша акушерка и също се старае да ми дава насоки относно това, какво трябва да направя и тя също беше в шок от казаното... Както и да е сега отново не зная какво да правя. Смятам да отида да видя все пак този прешлен. Имах големи надежди, че ще ми помогне скенера да търся поне в някаква насока, но сега не знам вече.

670.   Здравейте К. Тодорова., съжалявам за неприятните емоции. То не е важна само апаратурата, но и лекарят който гледа. Все пак са ви взели мисля че са 50лева. Има всякакви хора не ги взимайте навътре, макар че е страшно неприятно и може да срине психиката ви за момента. Не се давайте и забравете за това.
Преди затова ви питах къде и каква е болката, ако бяхте я описали по точно щях да ви кажа че е костно и да отидете на рентген.
Това си детективска работа и всички детайли са важни. Затова ви моля описвайте точно нещата. Забравете общи приказки като например- боли ме кръста- може да е дископатия, дискова херния, спина бифида, бъбреци, жлъчка и др. Или пък, кръвната ми картина е добре', ама кръвна картина има от 5 и от 55 показателя- и от тук следва объркване. Същото важи и когато отидете на лекар-опишете точно как започна всичко, за темп. -кога, каква колко, за болката-кога, каква колко и, лекарства какви-колко време по какъв повод кой ги изписа, дали действат или не. И други неща също във подробности. Казвам ви го не за да ви критикувам, а за да ви помогна. В противен случай лекарят не знае какво търси и ви изпраща на, , туризъм" по кабинетите на случаен принцип.
Не ми се сърдете за това, много е важна инф. която давате.

Сега да видим какво да правите, възможно е да имате проблем със прешлена - тук вариантите са няколко. За да се уточнят на първо време направете рентгенова снимка. Може и със талон от лич. лекар.
За синусите също ще ви трябва р. снимка да видим има ли синузит или няма - имате ли някакви оплаквания?
Едни кръвни изследвания за креатинин, чернодробни ензими и електролити ще ви дадат ясна картина. Ако всичко е във норма, значи там вече няма проблем и ще се търси нещо друго.
И да опишете проблема със менстурация - какъв е точно.

671.   666. спрете хранителните добавки и вижте дали има подобрение. По принцип не може да е от тях, но зависи от качеството им и организмът ви. Не пийте неща във които във 1табл има цялата менделеева таблица- това е жива отрова. Определени комбинации от добавки до 5-6 на брой се пият за определени неща, някои се усвояват преди или след храна.. Тялото ви не може да обработи голяма химия. Не се лъжете от рекламите.
Ако не е от добавките, консултирайте се със личният лекар и проверете лицево- челюсната област.
Ако приемате анаболни стероиди, вижте черният дроб-задължително.

672.   667, няма нищо смъртоносно внушавате си. Как ще тичате ако сте смъртно болен?
Как са ви зъбите, синусите и сливиците.
Казвате, че спортувате- приемате ли нещо?

673.   Извинявайте, бях ви писала преди 2 седмици, но без отговор, затова пиша отново скъпи редакторе с молба да ми удобрите коментара.

До д-р Ив. П. Здравейте, аз съм жена na 33 години, имам голям проблем от 4 години и се надявам да ми помогнете. Преди 4 год. след секцио, още след операцията получих температура и обилно кървене, кървенето продължи около 6 месеца, през това време ходих на поне 10 гинеколога и ми изписваха антибиотик и кръвоспиращи. Пила съм оргаметрил, дуфастон, нито температурата падна, нито кървенето спря. Един случаен гинеколог се усъмни, за задържани плацентарни частици и ми направиха абразио, не спря кървенето последва второ абразио в Пирогов и при двете образия ми изкараха по две малки бурканчета плацентарни частици, изпила съм над 50 вида антибиотик за това време, но и температура продължава. Исках да допълня, че на 10 ден ми се отвори и едната част от операцията и течеше гной, разцепиха я надолу и ми взеха посявка откриха някакви стрептококи и слагах антибиотик директно във раната дълго време, и мед. сестра идваше 3 месеца да ми промива раната, докато се затвори, което много трудно стана. И от тогава поддържам субфебрилна температура вече 4 години. Цикъла ми стана нередовен след тези абразия, получавах кръвотечения- по 3 месеца кървене, или изобщо липсва на цикъл. Излизат ми малки кистички по яйчниците и сами изчезват и се появяват, обриви по лицето, шията, гръден кош, обилно изпотяване, омъзняване на кожата, коса, окосмяване, обложен език. Направиха ми 2 лапароскопии, 2 хистероскопии, но нищо притеснително не видяха и ме изписват, а кръвотеченията си продължават и са толкова обилни, че на няколко пъти ме приемаха и го спираха единствено с абразио, вземаха ми материал, проверяваха за рак на матката.. нищо. Цитонамазка -отхриха някакъв кокобацил, но казаха, че не е проблема той. Лежала съм в ендокринология--където ми намериха само повишен инсулин, във вътрешно отделение пак нищо, паразитология -нищо, манту си правих пак нищо, за хив -отрицателен, токсиплазмоза, хламидия--пак нищо, лупус- отрицателен, хормони ми пускаха в норма са или малко ниски. СУЕ и Левкоцити постоянно повишени, Суе е стигало до 50 а левкоцита до 20(което отговаря за възпалителен процес). Също да допълня изкараха ми сливиците, но мисля, че беше напразно, защото Аст ми беше към 280и и лекаря не беше мн убедителен, че е имало процес в сливиците. Моля ви д-р Ив. П. помогнете ми, имам вече към 11 упойки и с тези кръвотечения и странични симптоми не издържам повече. Не мога да си гледам детето, не мога да си върша задълженията, нямам сили повече. МОЛЯ ПОМОГНЕТЕ МИ. Ако е възможно искам да се консултирам и с вас и ви моля за някакви координати да се свържа с вас. Благодаря предварително. С уважение Сиси.

674.   От К. Тодорова. Здравейте! Днес ходих на невролог за прешлена, докторката каза, че било невъзможно да имам температура от това и, че не било нещо сериознол. Не ми назначи никакви изследвания или снимка. Каза първо да направя още една консултация с нефролог и след това, ако вичко излезе добре и ядрено магнитен резонанс във ВМА на главата, защото можело проблема да е от хипофизната жлеза. Много се наплаших като каза, че ако растяло се оперирало. Само това мисля! Според вас имам ли повод за притеснение? Дали е възможно наистина да ме оперират? А относно това за обясненията казвам това, което казват и на мен. Ще се постарая да обяснявам повече. Проблема ми с менструацията беше, че е нередовна. Идваше ми със закъснение, някога дори и с месец. Тогава направихме това изследване с хормоните ко%D

675.   От К. Тодорова. А за клиниката не става въпрос за парите дали са 5 или 50 лева, а за отношение! Била съм толкова път от Бургас до Пловдив не за да ми кажат, че нищо ми няма и да си прибера термометъра! Все още съм потресена!

676.   Д-р Ив.П. до 673.Уважаема г-жо Сиси,от това ,което сте написали може да се мисли ,че е останала част от плацентата или е имало допълнителна плацента,частично резорбирана ,една част останала в матката ,което е било повод за последващо операцията кървене и 2 кюретажа.По принцип ,след секцио се прави мануална / ръчна / ревизия на маточната кухина , а понякога и с голяма кюрета.Какъв е хистологичният резултат от взетия материал при кюретажите ?Докъде се отвори оперативната рана- до подкожие ,до фасция ,под нея? Имахте ли дрен ,какъв разрез Ви се прави : надлъжен или по Пфаненщил / напречен/.Първо или второ е раждането?Какви са стойностите на тестостерон,ДХЕАСС/дехидроепиандростеронсулфат /,естрогени и др. / по отношение на референтните стойности на лабораториите /,ако са правени.Причината за температурите е най-вероятно локализиран възпалителен процес,капсулиран .Ако имате 2 деца и нямате намерение да раждате повече ,вероятно бих пристъпил към хистеректомия ,с ревизия на старата /старите / оперативна/и рана/и ,особено в областта на подкожната тлъстина и под фасцията.Независимо от това ,че сте млада ,бих предприел и радикално решение-по време на операция ,това би се решило с оглед на находката.Съжалявам ,но не е разрешено да се дават координати.А плюс това вече не работя.Не посочвате къде сте ходила и къде живеете.Бих се опитал да Ви упътя в това отношение.

677.   Здравейте 673, четох и направо онемях...
Дайте да видим дали можем да измислим нещо.
1. Какъв щам кокобацил са ви открили, имате ли антибиограма?
2. Тези хормони, занижените кои са, дайте направо стойностите със реф. граници и кои хормони са изследвани.
3. Хиперинсулемията след раждането/кърменето/ ли се появи и във какви стойности е, спазвате ли диета за нея?
4. Обривите ви гнойни ли са и къде са, или пък са най изявени?
5. Как се чувствате, има ли умора, промени във апетита, жаждата, теглото, някакви болки, напрежение във гърдите, ПМС - има ли и какъв? Всичко което ви се вижда странно и не сте имали преди да се разболеете.
6. Темп. каква/колко гр. / е как се движи във денонощието, повлиява ли се от антипиретици? По време на антиб. лечение спадна ли и при кой антибиотик?
7. Във родът имате ли автоимунни, диабетни или други наследствени болести?
8. По какъв повод бяхте във паразитология-имате ли досег със животни или други съмнения за паразитоза /вкл. хапане от кърлеж/.
9. От кръвната картина само утайката и левкоцитите ли са завишени и кои точно показатели са изследвани?
Др. изследвания каквито сте правили-пак пишете.
Да изясним всички подробности, защото вариантите са много.
Нека да видим точните показатели за да знаем кое е здраво и да търсим болното и възможните причини.

678.   Здравейте В. Г. , Изобщо не се притеснявайте за дългите обяснения. Иска ми се всички да бяха като вас и да обясняваха всичко така хубаво и подробно, защото е много важно.
Панорамната снимка показа ли нещо?
Доколкото виждам антибиотикът действа. Това е много хубав антибиотик, при нужда може да го продължите още 2-3 дена по 1 табл. на ден. Може да се пие и 6 дни, макар че опаковката е за 3 дни. Така ще направите пълен курс, ако темперетурата спада очевидно азитроксът действа.
Възможно е синузитът заедно със зъбът и стафилококите във гърлото да са направили обща инфекция която се върти във лицево-челюстната област.
Има стафилококово носителство и то от ауреус- най упоритият. Възможно е същият да е и във синусите и точно той да причинява темп. Едва ли ще се мине само със три дена антибиотик. За ауреус си трябва по продължително лечение според биограмата. Може да се направят няколко курса със почивки от 20 дена. В тази връзка има ли някакви проблеми със сливиците или обриви по лицето?
За синузита мога да ви препоръчам пролет и есен да се правят процедури със лазер. Във физиотерапиите или други подобни кабинети се използват лазери. Във продължение на 10дена се ходи и накрайникът на апарата се държи върху всичките групи синуси/може и на гърлото/. Абсолютно безболезнено и безвредно. Но, пък убива всички лоши бактерии във дълбочина. Преди време успоредно със лазерът се пръскаше във носа и ARS19, но го спряха, няма го вече иначе даваше чудесен ефект. Но можете да използвате някакъв друг имуностимулатор. Обикновено се прави пролет и есен за да се подготви лигавицата за следващият сезон. Но при остри инфекции може по всяко време. По леките форми минават изключително бързо за 2 десетдневки-два пъти във годината. При по тежките трябват 2-3 години подред, все пак е индивидуално. 10 дена защото след това организмът свиква и се губи ефекта. Може да правите лазерът заедно със антибиотикът, а след като имате вече отрицателана култура за стафилокока, да се изпие и един имуностимулатор.
За тези лимфни възли как ги опипвате, твърди меки, подвижни сраснали, един или множество. Виждат ли се че са подути или не се виждат, а само се палпират.
И имате ли спомен изобщо да е боледувала някога от инфекциозна мононук
Здравейте !
Пише ви ВГ, 664. Благодаря ви много за отговора, за вниманието и загрижеността ви! Да , така лекувахме преди 6-7 години алергичния ринит/ или синузит/ не беше ясно/. За стара токсиплазмоза не знаем да е прекарала,но не знаехме и за старата Ебщайн- инфекция. Хематологът , при опипване каза , че леко са увеличени само ЛВ по шията , но е нормално при зъболечението. За съжаление същият ден , когато ви писах , температурата се вдигна по-късно до 37.1, на следващия ден и вчера,7 дни след антибиотика , дъщеря ми има температура 37.3/. Температурата се вдига сл. обед и късно вечер спада/ вчера до 36.8/. Панорамната снимка на зъбите не показва проблеми със зъбите сега, гледаха я двама стоматолози. Единият спомена , че има лек зъбния камък ,но няма кървене и оплаквания/. Усещам, че дъщеря ми е насочила вниманието си вече доста напрегнато към тази температура и се тревожи много в последните дни , тъй като и предстои продължително пътуване извън страната и то след няколко дни . Лекар коментира , че може сега и с притеснението си да предизвиква температурата/ вегетативна термоневроза/ , но други пък твърдят , че трябва да има др.причина. Ние също се чудим- Температурата, започна със зъболечението Водени от притеснение и от желание да доизясним нещата направихме ехографски преглед , при което се откри „дясната паротидна жлеза пред трагуса хипоехогенност без капсула с д.6.5, вероятно с възпалителен характер.” . Още от написаното: „ Двата дяла на щитовидната жлеза и истума се видяха параметрични и структорно в норма . В дясно на ниво апекса на десния дял ЛВ с надл. Размери 6 и 5.2мм.” Посетихме стоматолог, лицевочел . хирургия. Каза че жлезата не е запушена. Направи предположения за част от старите болки по време на зъболечението. Изписа Фламексин- – 10 дни ,по 1прахче, противовъзпалително и разтвор на Калиев йодит5%- 3 пъти по една супена лъжица , да се изпива. Естествено имаше въпрос за температурата – може ли да е от тази жлеза – отговорът бе „температурата ще мине „ . /За йодит разтвор – по-късно попитах личната доколко е вреден за щитовидната жлеза , защото като че по наследство вървят при нас леки проблеми с тази жлеза , макар че при дъщеря ми не се установяват. Получих успокоителен отговор!?/. На контролния преглед при УНГ: за него възпалението на паротидната жлеза не е притеснително; огледа гърлото – спокойно е . както и преди , не смята за необходимо да изписва нов курс антибиотик , след като продължава с температурата, а тя е пила и др антб преди това. Спомена, че гърления секрет няма да е показателен, ако се вземе сега,на 10-я ден от началото на антибиотика/ това е деня преди планираното отдавна пътуване /. За всеки случай, ако вдигне по-висока температура при пътуването и изписа да пие Левофлоксацин, др чувств антибиотик , според антибиограмата, за носа – нищо. Отчитаме, че болките в дясната страна на главата са много намалели, почти изчезнали,, вкл и в околоносната/синусна област , но температурата остава. Като цяло състоянието и е добро , но температура тя я усеща като топлина по определен начин. За тревожността с пристягане и тежест в гърдите посетихме Хомеопат и той даде капки / капки на др Бах- Resky/ и я посъветва да пие и валерианови капки, но засега щом сл обяд види , че отново има температура напрегнатостта и тежестта в гърдите се появяват/ това е 4-5 дни/. Хомеопатът и предложи и хомеопрепарат за лечение на стафилококи, според него може да е успешно, но след нов гърлен секрет. Вероятно преди заминаването все пак ще даде гърлен секрет.
В крайна сметка …… не знаем дали сме открили причина и дали правилно лекуваме това , което сме открили. Живеем в сравнително голям град . Опитахме се да решим проблема , но за повече от месец ….. Много обмисляхме дали да отмени пътуването. Надяваме се и на това последно противовъзпалително лечение. Повечето лекари след като не откриват нищо тревожно ни съветват да пътува, а ако има проблем да си дойде. Кръвната картина /отново след антибиотик/ е добра , с почти същите показатели. Според вас паротидната жлеза, може ли да е причина за температурата, за стафилоките какво ще ни препоръчате, а също и за тревожността с тежест в гърдите. .Бях приключила писането , когато дъщеря и дойде при мен. Току-що видяла , че врата и е обринат с малки пъпчици с бели върхове.Звъних на стоматологът ,според нея не е от калиевия йодит, да отиваме сега пък на алерголог. Ще очаквам мнението Ви с нетърпение! Всеки ваш съвет е много ценен за нас! Благодарим ви!

679.   От К.Тодорова.Здравейте!Вече имам запазен час на 8-ми за ЯМР.

680.   Здравейте К. Тодорова. за прешленът темп. вероятно не е от него. Но имате болки вероятна обикновена дископатия /притискане на нерва/ или пък дискова херния. Най евтиният вариант е да се направи рентген и ако на него има съмнения чак тогава скенер/ямр/. Ако е дископатия скенерът ще е излишен. Със тези нерви се занимават невролозите и щом има болки вероятно ще ви дадат първо рентген.
Мисълта ми е, че болката вероятно е от прешлена- нервът. А темп. от друго. Не е нещо страшно, но все пак не може да живеете със тази болка и трябва да я лекувате както и самият нерв.
За менстурацията след като не е от яйчниците, вероятно е от друга жлеза със вътрешна секреция. Хипофизата е само единият вариант и изобщо не е задължително да е тя и да се оперира. В повечето случаи се пият само таблетки. Но. първо се правят хипофизарни хормони. Ако са във норма- няма нужда да се търси там. Един от тях е пролактинът който при вас е във норма. Диуретичният хормон също- но нямате повишена жажда и не виждам причина. Има и още хормони и наистина хипофизата е диригентът на жлезите със вътрешна секреция. Но при вас не откривам такива симптоми. По често хипофизата се разстройва и след раждане.
Така, че не се притеснявайте предварително, няма смисъл пък и операции се правят само във краен случай.
Възможно е също и надбъбречните жлези, обикновено там има по изразена симптоматика която засега не откривам при вас.
По вероятно е да е щитовидна жлеза /може да даде и ниска темп. / и да повлияе на цикълът ви - дисменорея, полименорея.
Кажете имате ли някакви промени във апетита или теглото отслабване, напълняване, /каква структура сте-лесно ли пълнеете или обратното/ също и суха кожа, нервност, треперене на ръцете, суха чупеща се коса,
За въпросният синузит имате ли или сте имали/ през зимата най- често/ някакви болки, хреми, дискомфорт - синузит също може да даде такава темп. без влошено общо състояние.

681.   Здравейте В. Г., алерголог едва ли ще ви помогне. Честно казано очаквах появата на такива пъпчици. Не е алергия защото върховете са гнойни - това е изява точно на стафилокока. Лека форма на стафилодермия/рядко кожните лекари различават стафилодермия от акне/, а при алерголозите инфекциозната алергия май въобще не е изучавана. Инфекцията избива навън като защитна реакция на тялото, обикновено от страната на възпалението. Може да се намажат със цинков крем ако ви притесняват. У нас проблемът със Стафилокока доста се неглижира. Във света са написани цели научни трудове, но тук се приема за нещо нормално. За мен не е така когато е патоген и има изявено възпаление не мога да си затворя очите. Ако решите да го лекувате лечението е продължително. За 3 дена не може да се излекува, а точно обратното правите бактериите устойчиви и резистентни. Така, че или се заемате сериозно със дълги курсове антиб. и имуностимулатор и лазер и антисептични гаргари. Или недейте да вземате антиб. за няколко дена. Така само ще влошите нещата и инфекцията ще се засили след спирането му. Точно такива експерименти не правете. Лечението продължава много дълго във времето и след острия процес се продължава докато се унищожи патогена. Към БАН има една лаборатория Анаста във която се изработва стафилококов анатоксин, но досега няма категоричен резултат. При едни помага, при други няма ефект доста е индивидуално. Някога го слагаха и на бременни жени във връзка със раждането и родилните отделения. Затова не знам дали да го препоръчвам- само го споменавам като факт.
Някога са прилагали и автохемотерапия, но и тя е индивидуална.
Идеята на всички е, че освен да се убие патогена и цялостно и локално -трябва да се засили и имунната система. Хомеопатията лично за мен е губене на време и няма да я обсъждам.
Рано е за посявка/микробиология/ нека мине повече време от Антибиотика.
Слюнчената жлеза е възпалена, каналчетата е хубаво че не са запушени/от там навлизат бактерии/ и няма нещо тревожно засега. Тук да спомена много е важна оралната хигиена може да вземете води за уста/ за пародонтоза/ със която по няколко пъти на ден да преплаквате у. кухина. Това че е едностранна ме навежда на мисълта за обикновен лек възпалителен процес на жлезата. Сиалоаденитът е възпаление на слюнчените жлези което се причинява от вируси или от бактерии.
Синузитът у нас също се приема за нормален, лечението е със антиб. и пункция/ако се налага/. Това обаче има временен ефект тъй като всички лекарства проникват много трудно във кухините на синусите. Единственото лечение което досега е дало резултат е лазер терапията и имуностимулатор имащ отношение към лигавиците - едновременно. Лазерът научно доказано прониква във дълбочина и убива гнойните бактерии.
От синузита също е възможно да има темп. Дори да не е възпалено гърлото бактериите си работят изпускат и токсини които се усещат като затопляне. И да премине острият процес въпросният стафилокок си остава във латентна/спяща/ форма /стафилококово носителство се казва/ и само чака моментът да се изяви отново и затова трябва да се убие докрай.
За тежестта във гърдите не мога да кажа, може да е от жегата или от притеснение. Успокойте я че не е нещо страшно и ще се оправи може и някоя табл. валериан да и дадете.
Виждам, че ще пътувате, ако се излагате на слънце не пийте антибиотик. Антибиотикът и слъчеви бани дава силни алергични реакции. Стафилококът заедно със слънцето и антибиотикът също може да даде алергични пренастройки на организмът/ тежки алергии/- и реакции които до тогава не сте имали.
По добре оставете нещата докато се върнете от пътя и тогава се лекувайте. Така и така със един блистер левофлоксциян няма да промените нищо. Ако взимате нещо по добре е да има имуностимулиращ ефект. Например комбинацията между вит. А, Ц, Е, селен и Цинк/цинкът във по големи дози/ действа много добре на имунната система. Ефектът е бавен вижда се чак след 25ия ден, но лека полека дава своите резултати. Пие се със месеци и малки почивки. Аз ползвам Триовит и отделно цинк на Валмарк, една табл. триовит и две таб. цинк на ден са достатъчни. На веднъж след закуска. Но, вие може да си изберете някаква друг вариант.

Дано да пътувате спокойно и всичко да мине добре!

682.   Д-р Ив. П. Благодаря за отговора. Ще ви отговоря на всички въпроси, но искам да попитам, мога ли да дам скайп или ел. поща, за да поддържаме връзка и да ви отговорям там за по удобно, също мога да ви пратя някои важни епикризи? Поздрави...

683.   Здравейте! Аз съм 664-В. Г., с ваш отговор 668.. Писах ви отново под номер 678, но сега виждам, че първо съм копирала вашия отговор, а след него са моите въпроси и молба за допълнителна консултация от вас. Съжалявам за това объркване. Ще добавя само, че обривът, които се появи по лицето и шията, все още не е ясно точно от какво е. По лекарска препоръка спряхме засега калиевия йодат и фламексина. Алергологът счита, че е възможно обривът да е от Калиемия йодат, понякога давал такава реакция, но не е сигурно. Изписа противоалергично. Вика я пак в понеделник, за няколко алергични теста. Нащият УНГ ни насочи към кожен лекар да търсим връзка със стафилококите. Стана така, че говорихме с двама кожни лекари- според единия стафилококите са навсякъде, може и от тях да е, но това за него няма връзка със стафилококите в гърлото, Не смята че е от К йодат. Изписа антибиотичен крем Далацин. Според другия - не е от калиевия й. , не е и стафилококи, може да е реакция от горещините сега и след ехографския гел, нанасян ден преди първите пъпчици, които тя изми тогава основно чак при вечерния си душ. Пъпките са с гнойни връхчета и са действително в района, където я гледаха за щитовидна жлеза. Изписа един разтвор за мокри компреси //Al borici -20, glucerin 40, Ag. destillate 1000/ако правилно го разчитам/ и крем Фусикорт, като вземаме и Aerius, таблетките от алергологът. Тези пъпки още повече напрегнаха ситуацията преди пътуването. Тя вече сама се пита може ли от тези продължителни напрежения и предстоящото пътуване да прави тази температура. Не сме ходили по невролози и психиатри, а и не ми се иска в този момент, но.. дали мога да разчитам на валериана и хомеопат капки …..? Междувременно възпалението на паротидната жлеза, колкото и да е леко, остана без лечение. Температурата също продължава.. Все още не се е отказала да пътува във вторник. Засега не смея да я спра за да не я стресирам допълнително. А и до момента с пъпките всеки лекар казва при тази кр картина и доп изследвания, не вижда причина да не пътува. Много ще съм благодарна, ако получа отново вашето мнение относно температурния проблем и евентуално за обрива... За синузита, които засега не се обажда, но е отчетен на снимката, бихте ли препоръчали профилактично и ако пътува да има в себе си при хрема. Още веднъж ви благодаря и ще чакам с нетърпение отговора ви.

684.   Здравейте В. Г, ето и послепис. -забравих да напиша, че ако приемате антиб-ци те трябва да са със максимално дългият срок на действие/азитрокс 6 до 9 дена, уназин 12-14дена, доксациклин-10 дена/. Сега защо се прави така - антиб. освен патогена убива и полезните бактерии, освен това сваля имунната система. И приемайки го 3-5 дена се убиват само полезните бакт. Патогенните си остават и имунитета вече е подтиснат. След спирането на антиб. патогена вече развива със пълната си сила полез. бакт са във дисбиоза, имунитета е подтиснат и ефектът е обратен.
Във световен мащаб има нов антиб. казва се Стафиломицин-Staphylomycine има го във Франция със сигурност. Пие се по схема 5-4-3-2-1 натрупва се. Ако пътувате извън БГ може да го потърсите. Прегледайте чуждите страници във гугъл за Стафиломицина.
Ако се появят циреи или по болезнени гнойни пъпки може да се третират със ФУЦИДИН крем - той си е със изразено действие към стафилокока.

685.   От К. Тодорова. Здравейте! Днес направих пълна кръвна картина и пролактин. В трети ден от месечния си цикъл съм, все още приемам Логест, но докторката ми каза, че това не пречи за изследването му. Пролактина ми е 234. 70 mkIU/mL от 59. 3-619. Това е 11 месеца след първото изследване. Тогава беше 495. 70. Сега съм малко по спокойна! Кръвната картина ми е:
Хемоглобин- 136 g/L - 120-160
Еритроцити-5. 07 T/L - 3. 7-5. 3
Хематокрит-0. 44L/L -0. 36-0. 48
Левкоцити-6. 9G/L -3. 5 -10. 5
MCHC ( ср. конц. на Нgb в еритр )-312 g/l -300-360
MCH ( ср. Hgb съдърж. в еритр. ) -26. 8pg -27. 0-33. 0
MCV ( ср. обем на еритроцитите )-86. 0fL - 82. 0 -96. 0
Тромбоцити -395 G/L -100-440
MPV ( ср. обем на тромбоцита ) -8. 7fL - 7. 5-11. 0
RDW% ( Девиация на еритр. р-ие )-14. 7% -11. 6 - 15. 7
LYMF ( Лимфоцити - бр ) -2. 8G/L -0. 9 - 5. 3
GRAN ( Гранулоцити - бр. ) -3. 8G/L -1. 3 - 7. 4
MID ( Междинни по обем клетки - бр. )-0. 4G/L
LYMF% ( Лимфоцити - % ) -39. 90% -20. 0 - 50. 0
GRAN% ( Гранулоцити - % ) -54. 70% -30. 0 - 70. 0
MID% ( Междинни по обем клетки - % )-5. 40%
Мисля, че нямам повод за притеснение относно аденом или микроаденом.

686.   Здравейте, от много години страдам от субфебрилна температура и от още повече пиех Ясмин. Спрях хапчетата и се оправих!
Сега обаче отнова са ми завишени хормоните androstendion i DHEA-s.
Можете ли да ме посъветвате как да ги нормализирам? Реших да спра млечните продукти за 1 месец, да видя как ще ми се отрази. Поне температура вече нямам:) Преди ходех с чанта пълна с хапчета, нурофени и аспирини и т. н. А сега имам само витамини в чантата. Спирайте гадните противозачатъчни!

687.   Уважаема г-жо Сиси, къде сте преглеждана и търсено ли е възпалително огнище? ivan.

688.   Здравейте 686, по правили при вас най -разумно е да се използват антиандрогени това са Диане 35 и Андрокур таблетки или инжекция Андрокур /инж. е малко болезнена защото веществото е мазно, но това се преживява тъй като са по една-две във месеца/
Това което сте пили са противозачатъчни прогест., естроген и не винаги понасят при завишени андрогени. Правилното лечение е със Антиандрогени.
Но, предупреждавам преди приема е важно да видите има ли нормална чернодробна функция и надбъбречна жлеза. Как са нивата на кортизола?
При вас е задължително да знаете състоянието на над-бъбреците- Непременно!!!!

689.   Здравейте Сиси, не съм доктор ИВ. П. но имам идея за какво става въпрос при вас. Ако се интересувате мога да обясня по подробно как стигнах до тези изводи. Макар че не написахте точните показатели за които ви питах.
Вероятно са няколко неща:
1. Нарушен баланс естроген-андроген-прогестерон и др. хормони.
2. Хронеосепсис /бактеремия/ - това е по лека форма на сепсис - тук трябват хемокултури/много е важно къде и как ще се направят/.
3. Най- важното е заразяване със Туберкулозен бактерий, който прави симбиоза със гнойните бактерии. Което от своя страна води до не действие на стандартните антибиотици.
Ако правите Манту/то не е сигурен показател има виражи/ трябва да е при личният лекар-избягвайте диспансера.
Най добре е да се потърсят калцификати във белите дробове и във лимфните възли.
4. Ако се подложите на хирургична интервенция поемате голям риск от усложнения и сепсис. Ориентирайте се към инфекционист.
АГ- вече са направили каквото могат там нещата са изчерпани.

Пишете ако имате въпроси.

690.   Здравейте, обръщам се към всички които се борят със Стафилокок.
За да на се лутат между Анаста / която предлага стаф. анатоксин/ и НЦЗБ /който предлага гамаглобулини и антибиотик за 1година - двете отричат лечението една на друга. Сблъскват се и със различни, противоречиви мнения на лекари.
Във Европа вече има такова лечение и се практикува успешно -
това е антибиотик Стафиломицин-Staphylomycine /има и детски и за възрастни/ и кремче за кожно третиране на рани, циреи и пъпки Фуцидин.
Цяла Европа във момента се лекува със това!!!

Когато се чудите и леченията във БГ са неясни и противоречиви винаги прегледайте чуждите страници. Как е решен проблемът във Европа и светът.

691.   Здравейте В. Г. и К. Тодорова., писах по нагоре. Редакторът беше забавил коментарите. Най-отдолу пише колко коментара са на изчакване по това ще се ориентирате. Понякога се бавят, малко със закъснение но има доста неща които са важни за вас. Прочетете ги.

692.   Здравейте Сиси, послепис -да допълня консултация със гнойно-септичен хирург и микробиологични посевки от големи пъпки/циреи/, гърлото и носът. Възможно е наличието на Резистентен щам Коки.

693.   До г-н Иван. Здравейте, аз съм Сиси, благодаря за отговора и съветите. Може ли да разменим скайп или ел. поща, за да поддържаме връзка и да ви отговоря на въпросите. Поздрави...

694.   Здравейте!
Пише ви отново В. Г. - 664. Възхищавам на отношението Ви към проблемите на хората, които пишат тук. Благодаря Ви! Същевременно все повече се убеждавам, че здравната система у нас се нуждае от промяна!!! Дано дъщеря ми има късмет и среща вече лекари с широки познания и богат опит като вашия … След повече от месец обикаляне по лек кабинети, не се дефинира категорично проблемът. УНГ не и изписа втора доза Азитрокс, както изкоментира в началото. За него в един момент проблемът не беше в стафилококите. Доколкото го разбрах- трябвало температурата да спадне, докато пиела антиб. Просто била носител. След дълго умуване, тя все пак тръгна на дълго отлаганото пътуване, както я съветваха м/у другото почти всички лекари, а и за съжаление не можеше повече да отлага. Последно преди да замине даде отново гърлен секрет. Точно на 10-тия ден от началото на тридневния курс с Азитрокс.. Резултът – нормална бакт флора, но разбирам, че е рано да му се доверим???? Кръвната картина и тя в норма, както си беше и в началото?
Посетихме и алерголога. От табл Ериус и един разтвор, обривът бе значително намалял за три дни, но не съвсем изчезнал. За сметка на това в понеделник, когато вече вс бе готово за пътуването, гърлото и бе леко зачервено. Да смуче трахизан, препоръча алергологът. Огледа отново снимката на синусите – алергия, според него доказвана от структурата на лигавицата /ако съм запомнила правилно/, усещането за подуване /удебеляване на гърлото и още гъделичкането по гърлото – също спадали към алергичните симптоми??? Направиха и кожни тестове / с изчакване 20 минути/ и отчетоха по- изразена алергия към влага и по-лека към мухъл. Пробваха и калиевия йодат- отчетоха положителна реакция – вероятно обривът бил от него??? Предписа да продължи Ериуса -10 дни и вит С/Цетебе с цинк/. Изписа още имуностимулатор Биозин, които допълнително ще уточни как ще се пие след Ериуса. С две думи оплакванията според алерголога са от алергичния синузит, вкл и температурата, дава надежда с това лечение, че ще се оправи??? Мнението му за стафилокока – не ми се изясни съвсем.
Сложно е да се обясни защо, но водена от силното си желание да осъществи своите планове, макар и притеснена, дъщеря ми е вече в Лондон, / добре че има близки хора там, но те не лекари/. Още първата вечер обаче пак нови симптоми- усетила е периодично запушване на носа и от днес е и с лека хрема – бистър секрет, ср обилен. Усеща се все така топла, което повишава напрежението и. Температурата днес / мерила само веднъж - 37. 0. / дали е била по-висока не може да каже, Самоназначила си е още Тайлолхот и започнала да си капе от солените разтвори в нос а. Гласът и е променен.
След като прочетох вашите препоръки, продължавам да съм сериозно обезпокоена. Разбирам, че за вас е по-вероятно, причината да са стафилококите, че те не са излекувани, а синузитът е допълнение??? Синузит тя има от дете, но от 4-5 г не беше се обострял.
Какво бихте ни посъветвали да правим? Сега когато и синузитът се възбуди, как да атакуваме него. Инхалации, топли чайове, капки / солен разтвор и или ксиламетазолин/- това е с което разполага? Но още какво бихте препоръчали при този развой на нещата? ….. Тя има европейска здравна карта, но … за да уточнят диагноза стафилококи и /или синузит и изпишат лечение, / евент антбиотик Стафиломицин / трябват изследвания. Не съм наясно полагат ли и се подобни зд равни услуги на български граждани във Великобритания … Тя носи в себе си антб Левофлоксацин, изписан от УНГ, ако вдигне висока температера, / имат и Оспамокс/ но никак не ми се иска да ги започва така , и поради неяснотата, и поради страничните ефекти, за които пишете, особено спрямо имунната система, , а има и само 1 опаковка. Наши близки ще пътуват след повече от две седмици, но сега вече не знам без изследвания към кои лекар да се обърна и какво да и изпратя, по-щадяшо и по-качествено, а и какво ще стане за 2 седмици.. Все се надявам да не се наложи да се връща екстрено, без да е осъществила планираното. … Отново бях доста подробна, съжалявам. Надявам се на вашите ценни съвети …. и на нейния късмет…..!!!

695.   РД Здравейте! Имам малко по-различен въпрос: колко време трябва да се мери температурата под мишницата със старите традиционни живачни термометри. На самия термометър не е написано . На кутийката на един от тях пише 10-15 минути , което ми се струва доста време. Обикновено я меря 7-8 минути , понякога до 10мин. Направи ми впечатление, ако го задържа още 5 мин и малко , понякога/но не винаги/ продължава да се вдига с няколко десети и вече става повишена температура. Моля, не пишете предположения , трябва да има точно време ... и защо понякога се вдига температурата , ако се задържи повече

696.   5 мин

697.   Здравейте Сиси, по горе писах, както и послепис. Но, не съм Иван. Нямам представа кой имате предвид.
Форумът е анонимен и редакторът няма да публикува нито скайп нито адреси.
Ако прецените пишете за да ви се дадат съвети. Ако не искате няма как да ви се помогне.

698.   Здравейте В. Г.,
Да отговоря на въпросите ви.
За алергията -обривите обикновено са сърбящи/копривна треска/ или дразнещи. Алергия със гнойни връхчета е признак на гноен причинител-там по скоро кожата е по топла и няма сърбеж. Т. е. може да е инфекциозна алергия или израз на гнойната бактерия. Самият патоген предизвиква алергична пренастройка на мястото на което се намира докато все още не е тръгнал по други места/ако това стане обривите се ориентират пои по други части на тялото/. Тогава се атакува патогена и се поставят кортикостероидни инж., само със антихистамини не може да се повлияе.
Много е просто ако антихистамините действат значи е обикновена алергия. Ако няма подобрение, то явно не е такава. Ако прецените, че антихистаминът не помага можете да го спрете. Тук е и въпросът как алергията ви е само от едната страна.
Тези обриви преминават и без антихистамин, цинкът ги изсушава и затова се ползват цинкови кремове и разтвори от салицилов, етилов спирт и цинк.
Цинкът и Вит Ц са доказани като имуностимулатор, но им трябва много време. Ако се добавят към тях и трите основни антиоксиданта със селен/той дезинтоксикира/ ефекта е още по добър.
За синузита не мога да препоръчам нищо съществено. Това което предлагате е само за овладяване на симптомите, но не е лечение. Солената вода само промива. Ксилометазолинът не трябва да се ползва повече от седмица -предизвиква вазомоторен ринит след продължително прилагане. Ако се налагат капки по добре е да са от различни масла/евкалиптово и т. н. природни/ само за отпушване на носа и само при нужда. Продължителното третиране дразни лигавицата и тя се защитава със обилен воднист секрет.
Има вероятност и дъщеря ви да е настинала.
Може да използвате Продонтозни води за уста със които да плакнете устната кухина и гърлото без да преглъща, те са бактериостатични.
За стафилокока- темата е много обширна. Всичко започва със родилният дом или вътреболнична инфекция. Носи се през цялото време във латентна форма. При спад във имунитета, настинка, промяна на хормони се събужда и дава симптоми. Чести синузити, тонзилити, отити, кисти /основното носителство е във носа и гърлото/, поява на гнойни обриви, циреи и част така нар. акне.
При неправилен прием на антиб. може да се генерализира и да се разпространи по цялото тяло-обривите вървят със пътя на инфекцията.
Сега ще ви разочаровам, нашите лекари нямат клинична пътека или сигурна методика по която да лекуват до пълно излекуване.
Не могат да поемат отговорност за продължително лечение със антиб. нито инж. антиб. във амбулаторни условия- става само във клиниките, но няма такава клинична пътека. Чака се да стане голяма инфекция и чак тогава във гнойно септичната хирургия. Не могат да препоръчат нито Анаста нито НЦЗПБ защото и двете лечения са със недоказан ефект и възможни лоши реакции. Със две думи ръцете са им вързани.
Всичко се свежда до овладяване на симптома във момента и временно подобрение. А, проблемът си остава за във бъдеще.
Тъй като у нас всеки втори е носител на Стафилокок това вече се превърнало във нещо нормално и не се взима на сериозно. При някои хора има тежки последици, други пък си го носят цял живот само със ангини или леки синузити без да предизвиква тежки състояния-въпрос на организъм и имунна система.
Разбирам, че търсите точна диагноза и лечение, но във БГ няма да намерите такава.
Здравната карта във чужбина е за спешни случаи. При дълъг престой/имиграция/ се записва личен лекар и чак тогава е като при нас. Няма кой да ви приеме и да ви изпише рецепта без платен прием и още повече на нашите лаборни изследвания те изобщо не вярват и си правят техни изсл. което е доста скъпо.

Питайте във аптеките цената на Стафиломицина и дали може да се закупи без рецепта или дали може със Българска рецепта.
Проблемът е във рецептата и аптечната мрежа-как да се сдобиете със антиб-ка.
Ако искате лечение във чужбина трябва да приготвите доста пари. Във БГ пък със този антиб. никой няма да иска да ви лекува. Ако имате познат БГ лекар във чужбина и разбира проблема чак тогава може да ви даде насоки за лечение. На практика това е трудно постижимо.
Повечето БГ майки техни познати им носят антиб-ка и си лекуват децата във къщи, а за въпроси се обръщат към личният лекар.

Не се притеснявайте прекалено. Състоянието на дъщеря ви за момента е стабилно не е живото застрашаващо. Нека си изкара чужбинството. Но, ако усети подуване на гърлото трудно преглъщане, стесняване на отвора, затруднено дишане веднага трябва да отиде във спешното отделение. Това е единствената опасност -отток на гърлото-тогава е задължително бързото поставяне на инж. Метилпреднизолон/кортикостероид/, може и адреналин за овладяване на реакцията.

Инструктирайте я за това.

Пишете ако имате въпроси или как се развиват нещата.

699.   Здравейте РД, по тази логика ако го държите 30 мин ще имате 40 градуса темп. Няма такова нещо по дълго по добре той си измерва колкото е толкова. Не може да се качи повече независимо колко дълго го държите. 10мин. до 15 мин. са добре. Освен ако не стискате прекалено силно- със всичка сила термометъра и пак повече от 3 градуса не може да се качи. Някога това беше ученически трик за болнични - но първо тичане, загряване и после стискане на термометъра със всичка сила и това за 3-4 градуса и три дни ОВИ.

700.   Уважаема г-жо Сиси. Разбирам, че проблемът Ви е свързан с хроничен възпалителен процес-огнище, останало след оперативната намеса. Трябва да се търси щателно, като се сглобят последователно нещата

701.   От К. тодорова. ЗДравейте! Ходих на ЯМР във ВМА и съм много щастлива! Много се бях изплашила от това, което ми беше казала невроложката. Абсолютно всичко ми е идеално! Няма никакъв проблем с хипофизата, дори се учудиха как са ми сложили такава диагноза и то не от ендокринолог, а от невролог, имаше доста възмущения! Сега продължавам с изследванията и смятам да потърся второ мнение от нефролог. А за щитовидна жлеза съм правила изследвания и ехограф и там също всичко е идеално. В апетита нямам никакви промени, както и в теглото. Не пълнея, седя си на едни и същи килограми. Слаба съм си от както се помня. Кожата ми е нормална, косата също. Треперене на ръцете и нервност имам. При последния преглед при невролог дори краката ми отскачаха доста, но нищо не ми изписаха или казаха, а с нервите не смятам, че съм добре. За синузита никога не съм подозирала, никога не ми е правел проблем и нищо не ме боли. Като цяло нямам никакви болки в тялото освен в бъбреците. Спортувам си без проблем, върша си всичко, но понякога усещам отпадналост и паренето в очите. Много ви благодаря отново за отзивчивостта!

703.   Здравейте К. Тодорова, сигурна ли сте, че ви болят бъбреците? Болката отзад на кръста може да е и от друго. А, за хипофизата беше почти сигурно че ЯМР е излишен.
Все пак ако сте сигурна, че са болката е във бъбреците пуснете изследвания за бъбречна функция/както писах по нагоре/ - там ясно ще се види има ли проблем или няма.

704.   Уважаема г-жо Сиси, преглеждана ли сте от peshev, който работи във Вашия град? Той изключи ли възпалително огнище в оперативната рана?

705.   Здравейте, Д-р Ив. П. аз съм Сиси. В момента живея в Хасково, а всички прегледи и операции се извършваха в София и Варна. Пиша ви някои подробности, които може би ще помогнат за изясняване на състоянието ми. Оперативната рана само се зачервява, но откакто се затвори преди близо 4 години, не е набирала или отваряла повече, само понякога има зачервяване. Ходила съм на хирург, но изключват да работи, щяло да има загнояване и да се отвори отново. Правили са ми скенер на матката, но не се вижда да има нещо останало и капсулирано, което да работи, както предполагаха. Имам 2 лапароскопии и 2 хистероскопии, но също не виждат проблем в матката, освен малки кистичкив ЛЯ и едина, две по-големи в ДЯ, които не били проблемни. Обривите сега са по лицето и врата, но са като подкожни, болезнени след няколко дни стават със бяло връхче. Също и силно омъзняване на цялото тяло (лицето най вече)-възможно ли е да е хормонален дисбаланс(или при него няма температура или ПКЯ, никой не споменава това)? Правих си серология на хламидия трахоматисIgm(-) и IgG(-) Хемокултура-стерилна, токсоплазмозаIgM-IgG-negative. Ревма фактор-4. 70(в норма), хлам. пнев-отр. йерсения-отр. Изследване си правех преди година и нещо-кат на надбъбреци и панкреас-б. о, СРП-7, 91, АСТ-253, 55, РУЕ-30, WBC-18, ТТХ-3, 070, ПРЛ-134, О4, ФСХ-4, 45, тестостерон-1, 34 и дехидроепиандростерон в норма. Хол-4, 43, ТГ-0. 64-в норма, АКТХ-26, 6-в норма. Кортизол-12, 1, ИРИ-18, 8. Креатинин-52, Уреа-5, 1. Урина-белтък-отр, уруна -беларубин-отр, урина-уробилиноген-неувел, билирубин-негатив, ДКК-вс е нормално и хемокултура-стерилна. Ч. съдове и пътища- неразширени. Жлъчен мехур-без компроменти. Панкреас- хомогенна структура. Абдоминална Ао неразишера, Слезка -норма, Двата бъбрека са с норм. р-риЕхоКг-интактен клапен апарат, няма данни за вегетация по четирите клапи. Ренгенография на гръдна клетка-диафрагмени куполи-с гладки резки очертания, нормално положение, свободни КДС, белодробни полета-не се виждат огнищни и инфилитративни засенчвания. Щитовидна жлеза неувеличена, ПЛВ-неувеличени, ПМТ-умерено изразена. TSH-1, 44, FSH-1. 68, LH-1. 22, eSTRADIOL-196. 10 АТРО/МАТ/-15. 7mU/I/н. 0-34/. ТАТ-15, mU/I/н.. 0-115/. Testosteron<0, 009. ПРЕЗ 2009 TSH-беше 4, 4(когато започна вс бяха толкова, след това са нормални). Всички други изследвания са били след прием на дуфастон. Спряха ми и цикъла за 6 месеца при съмнение за ендометриоза, но после др лекар ми каза, че се вижда при лапароскопия, а аз имах 2 такива и затова нямам и ми спряха- Оргаметрила преди 10 дни, и още нямам цикъл. А в началото след секциото и кюртажите. През 2009(след абразията) имах цикъл 2 пъти в година след прием на дуфастон, а след това започнаха обилните кръвотечения по 3 месеца:Хистологичен резултат-обилен материален кюротажен материалот еднометриална лигавица с разнофазови промени и огнищна дилатация. Липсват резидуциални промени. Матка леко уголемена. ХИСТЕРОСКОПИЯ през 2011- находка-Хиперплазирала маточна лигавица. Хистореметрия-8-9см. Дилатация. до Хегар №9, Хистероскопия -кюретира се маточната кухина. ВПО-на раждала. Влагалище-зацапано с кръв, ПВКУ-гладко, СС-затворен. Ексутеро-оскъдно кървене. Матка-нормална големина. Андекси-б. о двустранно. КД-свободен. ЛАПАРОСКОПИЯ ПРЕЗ 2012- КАТ-течноеквивалентна лезия до ляв яйчник 38-43мм, вероятно киста, лапароскопия-диагностично-бо, деруфингна киста на Ля. ХИСТЕРОСКОПИЯ през 2011- находка-Хиперплазирала маточна лигавица. Хистореметрия-8-9см. Дилатация. до Хегар №9, Хистероскопия -кюретира се маточната кухина. ВПО-на раждала. Влагалище-зацапано с кръв, ПВКУ-гладко, СС-затворен. Ексутеро-оскъдно кървене. Матка-нормална големина. Андекси-б. о двустранно. КД-свободен. При преглед при гинеколог-матка леко увеличене в областа на шийката, дребни кистички в цервикална част 5-8 мм. Андекси Дс двукамерна киста с р-ри 25мм. ХИСТЕРОСКОПИЯ-хистологичен материал-CC и CU -и двата материала са представени от жлезисто кистична хиперплазия на ендометриума. Малко къстче ендоцервикс с участък на еквамозна метаплазия. РАНЕВИ СЕКРЕТ, ИЗОЛИРА СЕ- St-aureus/MRSA/ET Candida krusei. Гърлен секрет, изолират се- Candida albicans et krusei. Цитонамазка, описателна диагноза-Обща категоризация-доброкачествени клетъчни промени. Описателна диагноза-предоминиране на кокобацили, реактивни промени, умерено левкоцити. Това са почти всички важни изследвания, които са ми правени. Благодаря предварително, . Поздрави Сиси.

706.   Уважаема г-жо Сиси, съберете латинските имена от финала на 687, прочетете към кого съм Ви насочил в 704 и понеже живеете в Хасково, можете да добавите д-р Стоев, добър акушер-гинеколог. Той е на години41

707.   Здравейте Сиси, от самото начало - нито мястото на стерптокока е било във раната/цезаровото/, нито е нормално да тече 3м., нито да взимате орални антибиотици -трябва да са венозни. Не е нормално да не е направена консултация със Гнойносептичен хирург и мед. сестра три мес. да ви промива раната. Вероятно когато са ви оперирали е имало вътреболнична инфекция MRSA, Стрептокок - там сте се заразили.
Досега АГ са рязали, чистили, ревизирали, гледали-направили са каквото могат и възможностите им вече са се изчерпали. Т. е основното огнище е изчистено, но във кръвта и тялото все още има наличие на инфекция.
От хормоните не видях да е изследван Андостендион/андроген/ -най често срещаният повишен мъжки хормон при ПКЯ - имате такива симптоми. Би трябвало да го проверите.
Шитовидната жлеза прави амплитуди от хипо към хипертиреодизъм което е нормално при интоксикации- за във бъдеще ще трябва да следите жлезата.
Хемокултурата много зависи къде и как е правена - и се прави трикратна хемокултура защото отглеждането и растежа е много труден и относителен. Отрицателната единична хемокултура не е гаранция за липсата на бактерия
От кръвните изследвания е очевидно, че имате висока утайка, левкоцити и АСТ. Което е признак за сериозна инфекция/стрептококова/ стафилококова.
Изолираният метицилин резистентен стафилокок и резистентаната кандида/гъбички/ са най лошият вариант на стафилококовите и гъбични инфекции. Както предполагах по нагоре има наличие на трудно лечим резистентен щам Коки и като награда и трудно лечима гъбична инфекция.
Според мен вие имате стафилококова МР инфекция и гъбична инфекция. Всички гнойни обриви се дължат на Стафилокока който пък отделя токсини намалява имунитета и дава предпоставка за гъбичната инфекция.
По нагоре до В. Г. писах доста по темата за стафилокока, стафиломицина и кремът за гнойните обриви - прочетете го да не се повтарям.
Във момента имате хронична форма на сепсис и лечението е трудно. Трябва да се извърши във клиника със няколко вида сериозни ВЕНОЗНИ антибиотици които имат отношение към метицилин резистентният стафилокок/има теми във гугъл прегледайте ги/. Както и да се приложи венозен антимикотичен антибиотик. Също така добре е да си закупите Стафиломицин, но при вас ще са необходими 2-3 курса на лечение през няколко месеца.
Гъбичната ви инфекция може да се повлияе орално само от Орунгал който за съжаление е доста скъп. Другите антимикотици няма да подействат-вашата кандида е резистентна към тях.
Лечението ви ще бъде много трудно и продължително. Трудно ще намерите и инфекциозно или гнойносептично отделение във което да ви приемат и лекуват. Трябва да сте много настоятелна и упорита.
И не давайте да ви режат -оперират докато не лекувате MRSA /метицилин резистентен стафилококус ауреус/. Рискувате голяма инфекция-сепсис и влошаване на състоянието ви до летален изход.

708.   Послепис към Сиси, забравих да попитам имате ли съмнения за диабет и колко ви е кръвната захар?

709.   Здравей незнам дали моя случай е за тука но и аз искам да получа информация за моя проблем или съвет ще съм много благодарна.Преди два месеца претърпях лапароскопска операция и ми е премахната лявата тръба.Всичко беше нормално след две седмици излезнах с мъжа ми и получих остри болки в яйчниците от там температура и повръщане.Ходих на преглед предписаха ми антибиотици обаче температурата продължаваше беше 37,6 стигаше до 38.Накрая ме приеха по спешност оперираха ме от пертонит.В следствие от двете операции получих прекъснати уретери -сложиха ми Дабълджей стендове.Още съм с тях и катетър.Изписаха ме в началото на месеца решиха да ми махнат катетъра махнаха ми обаче не можех хубаво да уринирам при което пак ми го сложиха.Като ми го махнаха и като не можех хубаво да уринирам дигнах температура до 39.6 приеха ме пак в болница и така лечение изписаха ме днеска обаче следобед си дигам температура 37-37,3.Незнам какво да правя!Това е на кратко моя проблем!Благодаря предваритлно!

710.   Здравейте, Д-р Ив. П. аз съм Сиси. Забравих да допълня, че преди няколко месеца имах силна болка в сакроилиачни стави, постъпих в ревматология, правиха ми ЯМР, и имах няколко обрива и заключиха, че имам псориатичен артрит(само на промени в ставите и високи кр. изследвания ми поставиха диагнозата, всички антитела бяха отрицателни). Изписаха ми- Медрол и Метотрексат. След като започнах Медрола температурата малко се повлия, тоест отново имам, но не всеки ден както преди, болките в ставите намаляха и ми спряха Медрола, сега съм само на Метротрексат, но температура отново се появява даже и през деня (по обяд) и задължително вечер стига до 37-37, 2(най много е стигала до 37, 8, но предимно е между 37, 1-2-3). Днес ходих да си пусна кръвни изследвания -Cye е в норма, Левкоцити-16, AST-140. Но обилното изпотяване продължава(с втрисане е по принцип), обривите също и температурата. А цикълът- след прием на Оргаметрил (6-7 месеца) преди няколко дни след като го спрях, между обилен цикъл, имах само 1-2 дни леко зацапване(а също и силна болка при п. контакт). Също съм забелязала, че при прием на антибиотици през тези 4 год. стойностите на CYE и Левкоцити падат значително и след малко време без тях, се покачват отново. Скоро ходих на инфекционист и ми каза, че няма такава инфекция, която да продължи 4 години и да съм в добро общо състояние и след хемокултурата заявиха, че не съм за тяхното отделение. Ако имам такава инфекция, кръвотеченията какво общо имат (не е ли гинекологичен проблем)? И, ако изследванията влязат в норма, възможно ли е пак да има инфекция? Засега Левкоцитите са повишени, което говори за възпл. процес, но и ако и те влязат в норма, а симтомите (температура, обриви, силно изпотяване, обилен или липсва на цикъл) продължат към кого да се обърна? Аз не мисля, че това е п. артрит(и дали изобщо имам, защото няколкото обрива от псориазиса изчезнаха след приема на Медрола, но след като го спрях, отново се появиха въпреки, че главното лекарство, което лекува е Метотрексата, дори да имам точно тогава ли ще се прояви изведнъж, а съм го имала и преди секциото предполагам, а и това не обяснява гинекологичните ми проблеми от 4 год, симтомите също- (още първия ден имах температура след секциото, даваха ми течен аналгин казаха, че било нормално да имам темп. -изписаха ме в доста лошо здравословно състояние. А колкото до раната, тя се отвори още първия месец, след като получих зачервяване, подуване и загнояване, самата рана течеше, само в единия край (пробваха с дренаж, но не стана и самия гинеколог, който ми прави операцията ми я отвори със скалпел доста надолу, за да изтече загнояването, след това ми взеха посявката от раната, и след резултатите ми изписаха антибиотик, който с слагаше директно в отворената рана, а трите месеца мед сестра ми промива раната само, докато се затвори, но е нямало загнояване повече Всичките ми проблеми тръгнаха след секциото. Въпроса ми е, инфекцията(възпаление) може ли да се повлияе от приема на Медрол и Метотрексат? Имам ли гинекологичен проблем? А, за въпроса за к. захар, в норма е засега 4 и нещо, инсулина е висок и приемам Сиофор(но нещо не ми понася). Благодаря предварително за отговора. Поздрави.

711.   Умажаема г-жо Сиси, на въпросите Ви в 682 съм отговорил в 706 -финалите са достатъчни. Сглобете ги. Не е необходимо да се разводняват нещата. Мой съкурсник и приятел е доц. д-р Любен Атанасов, бивш зав. Хирургично отделение в Хасково и републикански консултант.

712.   Здравейте, Д-р Ив. П. аз съм Сиси. Забравих нещо важно да попитам -трикратната хемокултура ще покаже ли, ако има инфекция или не е задължително? В болница ли се прави 3-хемокултура? Имам път до София тази седмица, затова питам, ако се наложи към кого трябва да се обърна за х. сепсис? (инфекционист ли) И също да ви помоля, да ми кажете добър гинеколог в София. Благодаря.

713.   Здравейте Сиси, разграничете нещата. Проблемите със цикълът може да се дължат на раждането/както и инсулинемията/ промени във хормоналните нива хипофиза, надбъбреци, яйчници. Които пък се влияят от влошеното ви общо състояние.
Инфекцията може да си е отделно. Не е необходимо да е едно заболяване. Някои могат да протичат заедно, но да са различни.
Нямате темп. от Медрола защото той потиска имунната система/използва се при автоимунни заболявания/. Темп. втрисането, изпотяването са реакции на имунната система към инфекцията/може да е във матката/. Медрола само ги потиска, затова симптомите намаляват.
Мисля, че първо трябва да лекувате МРСА. После гибичната инф. А, най накрая хормоните-те засега са ви най малкият проблем.
За съжаление сепсисът и хроничният сепсис са доста непознати за нашата здравна ситема. Няма такава клинична пътека и методика за лечение. Проблемът със вътреболничните инф. също е традиция да се прикрива и да се отрича. Ние сме единствената държава във която никога няма вътреболнична инфекция. Нещо като Съветският болен е най- здравият болен във светът...
Ще ви разочаровам, но нямам представа към кой инфекционист да се обърнете. Всичките ще отричат, че нямало такова нещо като хронична форма сепсис. А, е факт че има такава и като че можете да имате темп. 4 год при хронична форма и силен млад организъм който се бори. Ако бяхте по възрастна досега наистина да си бяхте отишли. Мисълта ми е подгответе се да получите отрицание от много места във БГ.
Може би да опитате във гнойносептичната хирургия във Пирогов да направите предполагам платена консултация със някой от специалистите. Няма такава клинична пътека и вероятно ще се наложи да плащате. Ако раната ви течеше щяха да ви приемат, но щом не тече нямат клинична пътека по която да ви приемат във отделението-такава ни е здравната система.
За хемокултурите правят се до леглото на пациента, без кръвта да изстива и престоява. Във периодът на висока темп., Не на втрисане. Бързо се носят във лабор. /акредитирана и най-близко до отделението/ и се поставят при специални условия за отглеждане. Ако пробата преседи вече не става за нищо.
Преди години и на мен ми правиха хемокултури във Белодробна болница Св. София и там бяха добри във отглеждането им. Във Пирогов към гнойносептичната хирургия също има такава лаборатория.
Вашето ще е ходене по мъките. Ако имате някой познат лекар да ви свърже със друг срещу заплащане или услуга така може да станат нещата- по вторият начин.
Мисля, че е хубаво да видите и как стоят нещата за ТБ когато занесете белодр. снимка питайте за специално за Калцификати. Те се смятат за нещо нормално и не се споменават, но вие питайте. Също е добре да проверите лимфните възли - по тях има ли изменения.
Защото ТБ също протича по подобен начин със обилни изпотявания, втрисания, темп., увелич. левк. и т. н. и може да се развива със години.
Проблемът е, че ТБ бакт. намалява имунитета/фагоцитите/ и дава предпоставка за всякакви вторични инфекции -обикновено стафилокок. По мои наблюдения при продължителни, тежки стафилококции винаги трябва да се провери за ТБ дори във латента форма. Там действат само Рифампицините другите антибиотици нямат действие. Това също е признак.
Мисля, че не бива да приемате Медрол или негови производни ако не сте сигурна във диагнозата. Той ще намали имунната ви система и ще разруши костите ви. Такива препарати /кортикостероидини/се приемат само при крайна необходимост ако се налага. При вас точно обратното трябва да повишите имунитета за да може тялото да се бори.

Искам да ви попитам пазите ли Антибиограмата ма МРСА и дали имате такава за да знаете кои антиб. ще подействат?

714.   Здаравейте 709,направете допълнителни консултации със добър уролог и нефролог.Винаги търсете още мнения.Във кръвната ви картина има ли нещо тревожно?

715.   Послепис към Сиси, трябва да потърсите второ мнение за артрита, че е артрит на резонанса предполагам, че се вижда ни какъв вид е остава загадка. Ако е псориатричен или автоимунен би трябвало да има антитела може да е различен или част от ифекцията.
Артритите са разнообразна група възпалителни заболявания на ставите. Те се делят на:
1. Инфекциозни артрити.
2. Артрити при автоимунни заболявания с основен представител Ревматоидния артрит.
3. Серонегативни спондилоартнити – Болестна Бехтерев, Псориатичен артрит.
4. Реактивни артрити /Синдром на Райтер/.

Посетете все пак и републиканският консултант който ви препоръчва Д-р Ив. П.

716.   Към Сиси ето малко инфо. от нета:

Глава 20. Инфекциозен (септичен) артрит

Инфекциите не са честа причина за артрит, за щастие. Често обаче нелекуваната инфекция нанася огромни поражения на ставата. Лекарите винаги оценяват възможността от вътреставна зараза, защото дълго време се е смятало, че хирургическа интервенция без неприятни усложнения е невъзможна. Ако пациентът има някакво съмнение за ставна инфекция, трябва незабавно да потърси лекарска помощ.
В повечето случаи причинител на инфекциозния артрит е проникване на болестотворен агент в ставата по хематогенен (кръвен) път. Боледуват почти с еднаква честота и деца и възрастни. По правило се засяга само една, рядко повече стави (най-често коленната). Всеки микроорганизъм може да инфектира някоя става, като най-честите чужди тела са вируси, бактерии и гъбички. Освен чрез кръвообращението, инфекцията може да проникне през открито ставно нараняване. Синовиалната мембрана, тъй като е добре кръвоснабдена, е първото място, където се настаняват причинителите и където бързо се размножават. Оттук те преминават в синовиалната течност, където образуват колонии във всички части на ставата. Най-честите бактерии, причиняващи септичния артрит, са: стафилококи, стрептококи, пневмококи, различни вируси. По-малко вероятно е остър артрит да се причини от туберкулозен бацил или от разни видове гъбички.
Септичният артрит се среща много рядко при хора, които водят здравословен живот. По-често се среща при тези, чиято имунна система е увредена и действа с намалена активност. Това са лицата със СПИН, лекуваните с противоракови средства, боледуващите от анемия или диабет, както и алкохолици. Хора с ревматоиден артрит или с постоянно възпалени стави също са податливи на септичен артрит.
Когато бактериите се размножат в ставата, започват да произвеждат химически активатори – ензими, които им помагат да разпространяват инфекцията и причиняват реалното увреждане, тъй като бързо атакуват колагенния протеин на ставния хрущял. След като това стане, разрушението на хрущяла е значително и вече е твърде късно за пълно излекуване.
Клиничните симптоми се развиват твърде бързо, болката и възпалението се увеличават в течение на няколко дни. Всяко движение в засегнатата става е много болезнено, силно ограничено, като болният съзнателно я щади. При натиск върху ставата, която е подута от увеличената течност, болката се увеличава. В повечето случаи температурата е леко повишена.
Диагнозата невинаги се поставя лесно, често клиничната картина на болестта трудно се различава от други видове артрит, например от костно-ставната туберкулоза. Първото, което трябва да се направи, е да се вземе проба за изследване от синовиалната течност. При бактериална инфекция течността помътнява, може да се образува гной, което показва, че диагнозата септичен артрит е точна, а чрез микроскопското определяне на инфекциозния причинител напълно се потвърждава. Присъствието на повече микроорганизми и чувствителността им към определени антибиотици се установява чрез посявка на част от пробата, но лечението може да започне още преди да се изчака резултатът от посявката.
След два-три дни тестът за антибиотична чувствителност ще определи кой е най-подходящият антибиотик и лечението може да се промени. Ставната течност се изследва в лабораторията и за съдържанието на клетки, химически съединения и евентуални кристали. Ако е налице гъбична инфекция, това ще се открие още при микроскопското изледване. Изтеглянето на ставна течност освен за диагностични цели е важно и за намаляване на вредните ензими (чрез отстраняване на отпадъците от увредения хрущял), както и за облекчаване на вътреставното налягане. Процедурата често се повтаря, понякога всеки ден, дори след като е установена диагнозата.
Друга важна част от диагностичния процес е да се търсят възможните източници на инфекция. Лекарят грижливо изследва кожата, гърлото, носа, ушите, гърдите и корема и за евентуална полово пренесена болест. Вземат се проби от кръвта, от урината, както и се изследват храчки. Освен рутинните изследвания се правят и посявки от кръв и урина, за да се види дали има растеж на някакви микроорганизми.
Рентгеновото изследване показва наличието на стеснения на ставната междина или костни ерозии, което означава разрушение на част от ставния хрущял и често настъпва още през първата седмица на заболяването.
Лечението на инфекциозния артрит протича под наблюдението на специалисти, често в болнична обстановка. Поради силната болка, която се появява при движение, често крайникът се поставя в шина за кратко време. Продължителното шиниране не е желателно за пълното възстановяване на ставната подвижност. Веднага щом пациентът получи първите признаци на подобрение от проведеното лечение, трябва да се започне с физиотерапия за възстановяване максималната степен на движение в ставата и за избягване на флексионни контрактури.
Успехът на лечението, както и диагнозата зависят от установяването на микробния причинител, но вече споменахме, че антибиотичното лечение трябва да започне още преди това. Най-важна е борбата срещу инфекцията. Антибиотиците се прилагат в големи дози интрамускулно или венозно. Оралното приложение се смята за недостатъчно ефективно при това състояние.
Успокояване на болката се постига с редовно отстраняване с игла или спринцовка на колкото е възможно повече от инфектираната и пълна с микроби и вредни ензими синовиална течност. Едновременно с тази манипулация ставата трябва да се промива със стерилен физиологичен разтвор, което помага за отстраняването на микробите, ензимите, разрушените частици от хрущяла и за потискане на болката.
Ако след една седмица на интензивно антибиотично лечение подобрението е незначително, се предприема оперативно отваряне и дрениране на ставата. Тъй като синовиалната мембрана е отлично кръвоснабдена, венозното и мускулното приложение на антибиотиците ще бъде напълно достатъчно за нормализиране на нивото им в ставата, тоест директното им вътреставно инжектиране е излишно. В действителност това е нежелателно и от друга гледна точка – повечето антибиотици могат да причинят допълнително химическо възпаление на ставата.
Степента на подобрение се преценява според вида на изтеглената ставна течност, която с течение на времето се избистря, а обемът u намалява. Температурата се нормализира и движенията стават постепенно по-малко болезнени. Дори след успокояване на всички симптоми на възпалението антибиотичното лечение продължава най-малко още две седмици. Успехът зависи от бързото поставяне на диагнозата и последващото интензивно лечение.
Ако забавянето позволи значително увреждане на ставния хрущял чрез действието на бактериите и ензимите, пълно излекуване не може да се очаква. Крайният резултат ще е постоянно инвалидизиране на ставата.
Туберкулозната и гъбичната инфекция са по-малко остри и се развиват доста по-бавно от бактериалните. В началото почти не се усещат, особено ако ставата е била вече засягана от артрит.
Двете заболявания се срещат по-рядко в Европа, но са често срещан здравословен проблем в страните от т. нар. Трети свят, където и белодробната туберкулоза е значително разпространена. По данни на Световната здравна организация в света от белодробна туберкулоза боледуват 45–55 милиона души, годишно заболяват до 3 милиона души, а от болестта и нейните усложнения умират около 2 милиона души годишно. Особено висока е смъртността от белодробна туберкулоза в развиващите се страни в Азия, Африка и Латинска Америка.
Туберкулозната и гъбичната инфекция съпътстват и хора с имунна недостатъчност, както и наркомани. Има доста ефективни лекарства за борба срещу костно-ставната туберкулоза и гъбичните ставни болести, но лечението на вирусните ставни инфекции е много по-трудно.

717.   Д-р Ив. П. до Сиси. Уважаема г-жо, вземете всичките си изследвания и епикризи, подредени хронологично и с тях опитайте да бъдете прегледана от хабилитирано лице в Майчин дом. Бихте могли да се обърнете в Хасково, вече ви писах, към хирурга -доц. д-р Любен Атанасов, ако все още работи.

718.   Здравейте, Д-р Ив. П. Ако мога да ви помоля, за малките имена на д-р Peshev и д-р Стоев от Хасково. Благодаря. С уважение Сиси.

719.   Д-р Pe. до Сиси. Уважаема, г-жо, в 711 съм отговорил. Само сглобете написаното преди това и ще получите отговора.

651-700 от 1096